Zincir Nasıl Çekilir?

zincir çekmek kapak
zincir çekmek kapak

Tığ işi yaparken zincir çekmek temeldir. Zincir çekme teknikleri herkesin kolayına geldiği şekilde yapılabilir. Kişiye göre zincir çekme de değişebilir. Zincir çekmek için uygulayacağınız teknikleri tığ ile yapabileceğiniz gibi elinizle de yapabilirsiniz. Zincir çekmeyi öğrenmek demek, tığ işlerine ilk adımın atılması da demektir.  Çünkü her tığ işinde muhakkak zincir çekmemiz gerekecektir. Tığ işlerinde başlangıç zincirle yapılır.

Öncelikle tığ ile zincir çekimi nasıl yapılır, bunu detaylarıyla anlatalım. İpliğimizin ucunu birleştirerek yuvarlıyoruz ve tığımızı bu yuvarlağın içinden çıkarıyoruz. Tığımızın başına ipliğimizi doluyoruz ve yuvarlak ipliğin içerisinden tığımızı çıkarıyoruz. Tığımızı yuvarlağın içinden çıkarmakla birlikte ilk zincirimizi tamamlamış oluyoruz. Başlangıçta yapılan yuvarlak zaten tığımızın üzerindeki ilmek olduğu için ikinci zincirimizi çekmemizi daha da kolaylaştırıyor. Tığımızın üzerine iplik doluyoruz ve doladığımız ipliği ilmeğimizin içerisinden geçiriyoruz. Tığ ile zincir çekme teknikleri bu şekildedir. Zincir çekmek için öncelikle ipi yuvarlak yapmak gerekir. Bunun için ipin bir kısmını diğerinin üzerine koyarak halka yapılabilir. Tığı arasına geçirdikten sonra halkamızın kaybolmaması için elimizle tutmamız gerekir. Tığımızla ilk ilmeği alırken, halkamızın şeklini kaybetmemesini sağlamamız gerekiyor. Eğer tutma işlemini sabit yapmazsak, zincirimiz sökülebilir. Tığımıza ipliği dolayıp, ilmeğimizin içerisinden geçirdikten sonra artık halkamızı tutmamıza gerek kalmaz. Diğer zincirleri çekerken daha rahat çekeriz çünkü zincirimizin alt kısmının sökülme ihtimali de ortadan kalkar.

Elle zincir çekmek için de yine aynı şekilde ipliğimizi yuvarlak yapıyoruz ve 3 parmağımızı yaptığımız yuvarlağın içerisinden geçiriyoruz. Bu üç parmağımız işaret, orta parmak ve başparmağımızdır. Yuvarlağın içerisinden parmaklarımız yardımıyla ipi alıyoruz ve çekiyoruz. Aynı işlemi yaparak zincirlerimizi oluşturuyoruz. Elle zincir çekme teknikleri özellikle çocuklara zincir çelmeyi öğretirken uygulanabilir.

Zincir Çekme Resimli Anlatım
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı