Zincir İşi Tekniği İle Ekose Şal Yapımı

Zincir İşi Ekose Şal Modeli
Zincir İşi Ekose Şal Modeli

Yıllardır trend olan kare ekose deseni ile örülmüş bir tığ işi şal modelinin anlatımı ile karşınızdayız. Bu ekose şal modeli zincir işi tekniği ile kolay bir şekilde örebileceğiniz bir modeldir. Bilinen zincir işinden biraz farklı ama yine onun kadar kolay bir teknikle örülmüştür. Bu teknikle elde edilen çok büyük iri kafesler şalı daha kolay bir şekilde örmenizi sağlayacaktır.

Bu tığ işi ekose şal modeli Alize Angora Gold 636 Saks ile Alize Angora Gold Batik 6834 ipleri ile örülmüştür. Şalın örülmesinde her iki ipten birer yumak gitmiştir. Ayrıca bu zincir işi şal örneği 3 numara tığla çalışılmıştır. Bu model haricinde kol zincir şal yapımı konusu da ilginizi çekecek türden bir şal modelidir.

Tığ İşi Ekose Şal Modeli Nasıl Örülür?

Şalın farklı bir zincir işi tekniği ile örüldüğünden yukarıda bahsetmiştik. Yapımına uç kısmından başlanmakta ve bir tarafta artırma yapılırken diğer tarafından artırma yapılmadan ilerlemektedir. Birinci sırada 16 zincir çekilmiş, tığa 3 defa ip dolanarak ve birinci zincire batarak sekizli tırabzan yapılmaktadır. İkinci sıradan başlayarak şalın genişlemesini sağlamak için 1 sıra artırma yapılmadan; 1 sıra, 1 kafes artırılmakta ve 8’e 8 büyüklüğünde kafesler oluşturularak örülmektedir. Toplamda 15 adet kafes olunca bu kez arttırma yapılan taraftan 1 sıra ve 1 kafes eksiltilmekte, 1 sıra eksiltme yapılmadan örülmektedir. Tek kafes kalınca da tamamlanmaktadır.

Zincir İşi Ekose Şal Örneği
Zincir İşi Ekose Şal Örneği

Ardından zincir işi ekose desen çalışmasına geçilmektedir. Zemin kafeslerin üzerine boyuna olacak şekilde zincir işi yapılmaktadır. Yanındaki üç kafesin üzerine Saks iple 8 zincir çekilmekte ve zemin kafesine kaydırma tekniği ile sabitlenmektedir. Boş bırakılan kafeslere batik iple aynı biçimde boyuna zincir işi gerçekleştirilmektedir. Aynı zincir işi şalın enine de boyuna yapıldığı gibi yapılmaktadır. Yalnızca ekose görüntüsünü sağlayabilmek için 2 zincir çekilmekte ve boyuna yapılan zincirlere sabitlenmektedir. Bitirilen kolay ekose şal modelinin etrafına da Saks iple ters sık iğne yapılmaktadır.

Kaynak: https://youtu.be/We5tDihqNXk (Alize Yarns)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı