Zikzak Dantel Desenli Örgü Modeli

Zikzak dantel örgü deseni
Zikzak dantel örgü deseni

Anlatımlı örgü paylaşımlarıma devam ediyor ve zikzak dantel desenli örgü modeli yapılışını sizlerle paylaşıyorum. Bu örnekte desen olarak zikzak (chevron) bir desen kullanılmış ama diğer zikzak örneklere nazaran bariz farklılıklar mevcut. Orta düzey bir yapılışa sahip olan bu örgü örneği bazılarına kolay gelebilecek düzeyde de olabilir.

Zikzak dantel örgü modeli 2 sıradan oluşmakta. 7 ve katları olacak şekilde istenilen model uzunluğuna bağlı olacak şekilde planlanmalıdır. Ayrıca yazılı anlatım haricinde sizlere sunacağım videolu anlatımdan da faydalanarak bu örgü modelini kolayca çözebileceğinize inanıyorum. Özellikle battaniye, çorap ve kollarda güzel bir desen olarak kullanılabilir.

Örnek çapraz ilmeklerden oluşan sıralardan meydana gelmektedir. Bittiğinde ayrılmış bir kaburga görüntüsü sunan bu modelde birbirinden ayrılmış çapraz desenler hemen göze çarpmaktadır. Yapılışında yine bilindik örgü tekniklerine başvurulmuş (Düz örgü, ters örgü, 2 ilmek birlikte düz örme, ilmek kaydırıp birlikte düz örme).

Malzemeler:

Zikzak dantel örgü örneği yapımında ipeksi bir yumuşaklığa sahip Vanna’s Choice marka iplik kullanılmış. Özellikle tonları çok hoş görünüyor. Şiş olarak da Addi Natura Bambu Çift Sivri Şişler kullanılmış.

Yapılışı:

Örgü modeline 7 ve katları olacak şekilde haroşa örerek başlıyoruz. Sonrasında aşağıda açıklamasını verdiğimiz 2 sıra örgünün tekrarı sonucunda örgü modelimizi ortaya çıkarıyoruz.

Sıra 1 (Ters Yüz): Sıradaki bütün ilmekler ters örülür.

Sıra 2: İki ilmek birlikte düz örülür, 1 ilmek düz örülür. Sıra sonuna kadar tekrar: Sonraki ilmeğin altından şiş ile girip düz örülür, düz örülen ilmek sonraki ilmek üzerine örülür, tekrar bir sonraki ilmeğin altından girilip düz örülür ve şişten ilmek çıkarılır. 1 ilmek düz örülür, düz örgü gibi 2 ilmek kaydırılıp birlikte düz örülür.

İstediğiniz uzunluğa ulaşana kadar 1 – 2 arasındaki sıraları yineleyin.

Video Anlatımı:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı