ZikZak Bebek Battaniyesi Nasıl Örülür

Böğürtlen renkli afgan bebek battaniyesi
Böğürtlen renkli afgan bebek battaniyesi

Sizler için bu konumda güzel bir zikzak bebek battaniyesi yapımını anlatmaya çalışacağım. Öğrenmeniz ve daha kolay anlamanız için gerekli olan tüm ayrıntıları bu yazımda bulabilirsiniz. Videolu anlatımlar, yazılı anlatımlar, kaba bir şema ile bu örgü bebek battaniyesini kolaylıkla örebileceğinizi düşünüyorum.

Sarı yeşilli zikzak bebek battaniyesi
Sarı yeşilli zikzak bebek battaniyesi

Esasında bir Afgan bebek battaniyesi olarak da anılan bu battaniyenin yapımında ne kadar ipliğin gideceğine siz karar vermelisiniz. Çünkü siz hangi boyutta örmek istiyorsanız o kadar ip gidecektir. Ama illaki resimdeki boyutta yapacağım diyorsanız yaklaşık 81.5 cm genişliğinde 152.5 cm uzunluğunda bir bebek battaniyesi elde edecek kadar ipe ihtiyacınız olacağını söyleyebilirim. İp rengi olarak kontrast renkler seçmeniz anlatımdaki gibi bir zikzak battaniye çıkarmanızda yararınıza olacaktır. Yapımında 3 ayrı renk kullanılmıştır. Yumak olarak yumuşak bir iplik (170 g/6. oz; 288 m) kullanılmıştır. Her renkten ikişer yumak bu battaniyenin yapımında yeterli görülmüştür. Desende 1 zikzak 11.5 cm’dir.

Chevron Battaniye Tığ İşi Şema
Chevron Battaniye Tığ İşi Şema
  • Her zikzak 25 zincirden oluşur.
  • Zincir sonunda 5 ilmek daha ekleyin.
  • Aynı bebek örtüsü boyutu için diyagramda da bahsedildiği gibi 180 zincir ile başlamalısınız.
  • Bu, yaklaşık 81.5 cm genişliğinde bir Afgan battaniye yapacaktır.
  • Yapımında Bernat yumak ve 5 mm tığ kullanın. Her Chevron yaklaşık 14 cm genişliğindedir.
  • Bebek battaniyesini yukarıdaki şemaya göre tamamlamak için yaklaşık 10 top Bernat yumağa ihtiyacınız olacaktır. Ancak tabii ki, kendi kişisel zevkinize uyacak şekilde tığ boyutunu veya ipliklerini değiştirebilirsiniz.

Yapılışı :

Afgan işi bebek battaniyesi yapılışında kullanılan üç renk anlatımında A, B ve olarak isimlendirilmiştir.

A rengi ile 180 zincir çekilir.

Sıra 1 (Ön Yüz): İkinci zincirden tığ ile sık iğne örülür, sonraki zincire sık iğne, sonraki zinciri atla, sonraki 11 zincire sık iğne, sonraki zincire 3 sık iğne, sonraki 11 zincire sık iğne yapılır. Son üç çapraz sık iğneye kadar tekrarlama yapılacaklar: Sonraki 2 zinciri atla, sonraki 11 zincire sık iğne, sonraki zincire 3 sık iğne, sonraki 11 zincire sık iğne yapılır. Sonraki zinciri atla, son 2 zincire sık iğne ör, dön ve 7 zikzak yap.

Sıra 2-5: 1 zincir çekilir, ilk 2 sık iğneye sık iğne örülür, sonraki sık iğne atlanır. Yalnızca back loop’lar (ilmeğin arka tarafına batılarak yapılan işlem) çalışın. Sık iğne örülür, sonraki 11 sık iğnede sık iğne örülür, sonraki sık iğnede 3 sık iğne örülür, sonraki 11 sık iğnede sık iğne yapılır. Son 3 sık iğneye kadar tekrarlama yapılacaklar : 2 sık iğne atlanır, 11 sık iğne sık iğne örülür, sonraki sık iğneye 3 sık iğne yapılır, sonraki 11 sık iğneye sık iğne örülür. Sonraki sık iğne atlanır, sadece back loop’lar çalışın, son 2 sık iğneye sık iğne örülür ve dönülür.

A’yı bırak ama kesme. Ters yüze dönük olarak, son sıranın ilk ilmeğine yarım sık iğne ile B renginden girin. Sıradaki parçaya “A” yı taşıyın.

Sıra 6-10: B rengi ile, sıra 2’yi 5 kez tekrarlayın.

B’yi bırak ama kesmeyin. Ön yüze dönük olarak, son sıranın ilk ilmeğine yarım sık iğne ile C renginden girin. Sıradaki parçaya “C” ye taşıyın.

Sıra 11-15: C rengi ile, sıra 2’yi 5 kez tekrarlayın.

C’yi bırakın ama kesmeyin. “A” yı al.

Not : Her 5 sırada (5 sıra A, 5 sıra B, 5 sıra C) renk değiştirerek Sıra 2’yi tekrarlamaya devam edeceksiniz. 110 sıra tamamlanıncaya kadar, 5 sıra A ile çalışın. Battaniye tamamlandığında yedi B renkli şerit, yedi C renkli şerit ve sekiz A renkli şerit olmalıdır.

Sıra 16-20: A rengi ile, Sıra 2’yi 5 kez tekrarlanır.

A bırakılır fakat kesilmez. B’yi al.

Sıra 21-25: B rengi ile, Sıra 2’yi 5 kez tekrarlayın.

B’yi bırak ama kesme. C’yi al.

Sıra 36-30: C rengi ile, Sıra 2’yi 5 kez tekrarla.

C’yi bırakın ama kesmeyin. A’yı al.

Sıra 31-35: A rengi ile, Sıra 2’yi beş kez tekrarla.

A’yı bırak ama kesme. B’yi al.

Sıra 36-110: 21-35 arası sıraları beş kez daha tekrarlayın.

Fasten off : İlmeği düğümleyip kapatın.

Video Anlatım (Sağ ve Sol) :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı