Moda

Zevksizlik Modanın Tuzu Biberi Olabiliyor

Bazı modacılar kötü zevklerin, moda için tuzu biberi olabileceğini düşünebiliyor. Açık göğüs desenleri ve kabartılmış kalça detayları gibi moda sanılan bazı uğraşlar, moda sayılabilir mi? Moda daha da dibe inebilir miydi denilecek detaylar sergilemek, moda konusunda kötü zevk olabiliyor. Fakat günümüzde modaya uygun sanılan bazı giyimler, ‘’kötü zevk’’ olarak adlandırılabiliyor. İngilizcesi ‘’Vulgarity’’ olan kötü zevk, bazı dillerde ise sıradan normal olan insanlar için kullanılabiliyor. Aslında şimdilerde ise bakıldığında, kötü zevk diye bir şey pek kalmadı. Toplumun kabul edilir olarak öngördüğü ve sınırların aşılması anlamına gelen kötü zevk türü giyimler, artık normal olarak sayılmaya başlandı.

Modacılara göre ‘’kötü zevk’’yani zevksizlik nasıl tanımlanıyor? Bununla ilgili 11 farklı kategoride anlatımlar sunulmuştur. Zevksizlik konusunda Küratörler yani klasisizm dönemi, bazı ilham alınmış örneklerle başlıyor. Yunan stilli drapelerin yer aldığı kısım aslında o diyebiliriz. Aslında bu konuda bariz örnekler bile bulunmaktadır. Bu örneklerden biri Vivienne Westwood’a ait, mahrem yerlerinde yer alan incir yaprakları Eve tulumu yer almaktadır. Belirtilenler kötü zevklerin resim olarak da tasdik edilmiş halidir. Kötü zevk eski zamanda bir nevi bir şeyi alıp kopyalamak kopya etmek anlamına geldiği de söyleniyor. Aslında öyle olmadığı da açık şekilde ortaya koyulmaktadır.

modada zevksizlik

18. Yüzyıla ait Mantuas tarzındaki elbiselerde görülen ise her şeyin aşırıya kaçılmış hali olmasıdır. Bu da aslında o dönemin eserleri için bile kötü zevk olarak isimlendirilebilmektedir. O tür elbiselerle herhangi bir kapıdan geçmeniz için, yana dönerek yürümeniz gerekebilir. Eskinin yine o şaşalı türlerinden sayılabilecek olan, Chrisstian Lacroix’e ait rock ve barok görünümler de ilginç gelebilir. Bu konularda aslında eski modacıların yaptıkları yorumları da dinlemek gerekli diyebilirim. Masumiyet içindeki zevksizlik olarak adlandırılan, Belçikalı tasarımcının mahrem yerleri kabartılmış ve Puritan dantel yakaların yan yana getirilmiş modelinden söz edebiliriz. Günümüzde bakınca ‘’zevksizlik’’ tam olarak ne anlama geliyor diye düşünebiliriz. Bununla ilgili 1967 yılında Mary Quant, şunları söylemiştir. İnsanların bazıları kendine yeni gelen bazı şeyleri zevksizlik olarak adlandırabilmektedir. Mary’nin bu görüşüne katılmamak elde değildir. İnsanlar, kendilerine yeni gelen bir şeye bazen tuhaf bakabildiklerinden, buna tam olarak zevksizlik denilmesini de doğru bulanlar olabilir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı