Zarif Sıralı Tığ Oyası Örneği

Zarif Sıralı Tığ Oyası Örneği
Zarif Sıralı Tığ Oyası Örneği

Zarif oyalar yazmaları bir başka görünüme büründürür. Çok gösterişli olmamakla birlikte tasarımları, naifliği ve renkleri ile kendilerini yine de belli ederler. İşte size paylaşacağım yeni yazma kenarı oyası da buna eşdeğer bir sıralı tığ oyası modelidir.

Bu zarif oya 3 sıradan ve iki renkten meydana gelmiştir. İlk renkli iple yapılan sıra yapılmış ve sonrasında beyaz ipe geçilerek ikinci sırası yapılmıştır. Örümcek, zincir, tırabzan ve sık iğne gibi genel tığ teknikleri kullanılmıştır. Yapılışı gayet kolay ve basit bir sıralı yazma oyası örneğidir.

Tığ İşi Zarif Sıralı Oya Modeli Nasıl Yapılır?

Üç sıradan oluştuğundan bahsetmiştik. İlk ve üçüncü sıra mor renkli oya ipi ile örülmüştür. Ortadaki ikinci sıra ise beyaz iple örülmüştür.

İlk sıra iki tığ batısına yapılan toplamda 4 tırabzandan ve devamında peşi sıra çekilen iki örümcekten oluşmuştur. Çekilen örümcekler 3 tığ batısı atlanıp dördüncüye kapatılmıştır.

İkinci sıra ilk sıradaki 2 örümceğin iki kanadına çekilen tırabzanlardan oluşmuştur. Bir örümcekten diğerine geçiş ise 4 adet zincir ile sağlanmıştır.

Üçüncü sırada ise tekrar mor ipe geçilmiş ve bir alt sıradaki iki tırabzan grubunun üzerine pimpirikler çalışılmıştır. Bir pimpirikten diğerine geçiş ise 6 zincirle gerçekleştirilmiştir.

Zarif Yeni Sıralı Tığ Oyası Videolu Anlatımı

Bütün bu yukarıda anlatılanların gösterimi aşağıya eklediğim videosunda ayrıntılı bir şekilde yapılmıştır. İzleyip uygulamasını gerçekleştirerek yazmanıza zarif sıralı bir kenar oyası kazandırabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/cMdUImqXuwc (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı