Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Zarif Sıralı Tığ Oyası Modeli

Zarif Sıralı Tığ Oyası Modeli

Sıralı Şık Zarif Tığ Oyası Yapımı
Sıralı Şık Zarif Tığ Oyası Yapımı

Zarif sıralı bir tığ oyasının yapılışının anlatımı ile beraberiz. Sizleri tığ batısı üzeri 3 sıradan oluşacak olan çok zarif bir oya modeli bekliyor. İki rengin kullanıldığı oya yazma kenarlarınızda mükemmel duracaktır. Oyanın renklerini yazma renginize göre dilediğiniz şekilde uyarlayıp daha güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Bu güzelim zarif ve şık tığ oyasının yapımında zincir, tırabzan ve örümcek tığ teknikleri kullanılmıştır. İlk ve son sıralar beyaz renkte oya ipi ile gidilmiş, ortadaki ikinci sıra ise yeşil iple işlenmiştir.

Zarif oya modellerine meraklı iseniz bir başka model olan çıtı pıtı zarif iğne oyası modeline de bir göz atmalısınız.

Tığ İşi Zarif Oya Modeli Yapımı

Üç sıranın ilkinin anlatımı ile başlanmıştır. Beyaz renkle tığ batısına girilmiş ve bir dörtlü tırabzan yapılmıştır. Ardından küçük bir örümcek çekilmiş ve tığa iki kez sararak tığ batısından iki kutucuk atlanıp üçüncüye kapatılmıştır. Kapatılan tığ batısına bir dörtlü tırabzan daha yapılır. Tırabzan tepesine 5 adet zincir çekilip aynı yuvaya kapatılmış ve baştan itibaren yapılanlar tekrarlanarak ilk sıra tamamlanmıştır.

Zarif Sıralı Tığ Oyası Yapımı
Zarif Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Bu zarif yazma kenarı oya modelinin ikinci sırasında diğer renkte ipe geçilmiştir ve 5 zincirli yuvaya ip sabitlenmiştir. Her 5 zincirli yuva içerisine 5 adet üçlü tırabzan yapılmıştır. Sonraki 5 zincire geçmek için ise 4 zincir çekilmiştir.

Üçüncü ve son sırada ise beyaz ipe dönülmüştür. Burada ise her bir örümceğin iki kanadına 3 tane pimpirikli tırabzan çalışılmıştır.

Anlatımlı Zarif Tığ Oyası Videosu

Tüm bu anlatımlara ilaveten zarif tığ oyasının yapılışı video ile sesli olarak da gösterilmiştir. Aşağıda paylaştığım videosunu izleyip bu zarif oya modelini yazmalarınıza işleyebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/Fc-DPuQixRg (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here