Yuvarlak Yaprak Lif Nasıl Yapılır

Yuvarlak Yaprak Lif
Yuvarlak Yaprak Lif

Örgü lif modeli anlatımlarından Ören Hanım’ın yuvarlak yaprak lif yapımını sizlere aktarmaya çalışacağım. Lif modelleri gerçekten çok istek alıyor ve çok beğeniliyor. Ben de ev işlerinden ve kendin yap projelerinden fırsat buldukça ara ara en güzel lif modellerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bunun haricinde diğer lif örme ile ilgili paylaşımlarıma da bir göz atabilirsiniz. Özellikle vintage lif örgüsü yapımı hakkındaki konuma bakmanızı da öneriyorum.

İlk önce 6 tek fıstıklar örerek başlanmış sonrasında 6 çift fıstıklar örerek devam edilmiştir. Baştaki fıstıklardan artırma yolu ile devam ettirilerek yuvarlak yaprak lif örneği ortaya çıkarılmış. Videodaki örnek lif 15 sıra yapılmış olup yapımında 7 numara tığ kullanılmıştır.

Yuvarlak Yaprak Lif Yapımı
Yuvarlak Yaprak Lif Yapımı

Bu farklı yuvarlak lif modeli de diğer lif modellerinde olduğu gibi göbek yani orta kısımdan başlanır. 6 zincir çekilip ilk zincire batmak suretiyle halka oluşturulur. Daha sonra bu halka etrafına fıstıklar örmeye başlanır. Bu yuvada (halkada) toplamda 6 fıstık yapılır. İkinci sırada da kapatmak sureti ile fıstıklar örmeye devam edilir. Üçüncü sırada ise ikinci sıradaki 6 tane ikili fıstığın arasına üçlü fıstıklar yapılır. Dördüncü sırada da üçlü fıstıkların üzerine dörtlü fıstıklar örülür. Her sırada mutlaka iki fıstığın arasına batarak yeni fıstıkları örmek gereklidir. Diğer sıralar da bu şekilde fıstık artırma yoluyla tamamlanır. En dıştaki sıraya tekli fıstık ve her fıstığın üzerine üçlü pimpirikler yapılır.

Yaprak kısmı bu şekilde yapılır ve ortadaki çiçeğin yapımına geçilir. Halka ilk baştaki gibi oluşturulur ve yuvanın etrafı 2 zincir 1 tırabzan şeklinde örülür. Böylelikle 6 yuvamız oluşur. Yuvalar içine zincir çekip 6 defa sararak fıstıklar oluşturulur ve çiçek tamamlanır. Tamamlanan çiçek yaprağın ortasına dikilir. Böylelikle yuvarlak biçimli yaprak lifi tamamlanmış olur.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı