Yuvarlak Motifi Kare Motife Nasıl Çevrilir?

Yuvarlak Motifi Kare Motife Dönüştürme
Yuvarlak Motifi Kare Motife Dönüştürme

Yuvarlak ya da daire tığ işi motiflerin nasıl kare haline getirileceğini gösterir bu anlatımla artık siz de yuvarlak motiflerinizi kare motife kolaylıkla dönüştürebileceksiniz. Bunun içinde bizler kolay bir yuvarlak motif üzerinden nasıl yapıldığı detaylı olarak anlatılmıştır.

Özellikle tığ işi örgülere yeni başlayanların işine çok yarayacak bir anlatım olduğunu düşünüyoruz. Videosunda gösterilen ufak bir ipucu ile bunun üstesinden nasıl geleceğinizi güzel bir şekilde gösteriyor.

Daire motifi kare motife çevirme işlemi iki ayrı renkte iple gösterilmiştir. Ortasında yer alan yuvarlak motifte ve kenar konturunda ebruli, kareye dönüştürme işleminde ise düz renkli bir ip kullanılmıştır.

Daire Motifi Kare Motife Çevirme Çalışması

İlk olarak yuvarlak motifin yapımı için bir sihirli halka yapılmış ve içine başta 3 zincir çekilerek 12 tane tırabzan yapılmıştır. Bir üst sırada tırabzan sayısı iki katına yani 24’e çıkartılmış ve yuvarlak motif bitirilmiştir.

Yuvarlak Motifi Kare Motife Çevirme
Yuvarlak Motifi Kare Motife Çevirme

Sonrasında düz renkli ipe geçilerek daire motifin kare motife dönüştürülme aşamasına geçilmiştir. Motif yuvarlak olduğu için köşelere daha uzun tırabzanlar yapılmak suretiyle kareye çevirme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Kenarlar ikili tırabzanlarla gidilirken köşelerde aynı yuvaya arada 2 zincir çekilerek iki defa batıp ikili tırabzanlar yapılmıştır. Sonraki sırada ise tırabzan sayısı artırılarak kare motif büyütülmüştür.

Son olarak etrafına ebruli iple sık iğneli bir sıra geçilerek yuvarlak motifi kare motife çevirme işlemi tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/1_6PfLvBVnY (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı