Yün Keçe İle Top Yapımı

keçe topundan paspas yapmak
keçe topundan paspas yapmak

Keçe işi ile uğraşanlar bilir ama ben bilmeyenler için kolay bir şekilde yün keçeden top nasıl yapılır resimli, açıklamalı ve videolarla da destekleyerek anlatmaya çalışacağım. Sizi çok uğraştırmayacak bir zorlukta yapımı olacağını şimdiden söyleyeyim. Tek bilmemiz gereken ıslak keçeleme tekniği ve bu tekniği uygulamak olacak. Bu tekniği de ıslak keçeleme yöntemi yazımda kolayca öğrenebilirsiniz.

Keçeden Top Yapımı İçin Bize Ne Gerekli?

Keçe top yapımı için ilk önce kullanmamız gereken malzemeleriz neler onlara bir bakalım. Yün keçe, keçe fırçası, keçe iğnesi, su ve sıvı deterjan ya da sıvı sabuna ihtiyacımız olacak. Yün keçe, keçe fırçası ve iğnesini internetten güvenilir hobi alışveriş sitelerinden ya da hobi mağazalarından temin edebilmeniz mümkün. Su ve sıvı deterjan zaten evinizde olan malzemeler olduğuna göre hemen yün keçe ile top yapımı işlemimize geçebiliriz.

  • Kartopu turuncu yün keçe – K210
  • PRYM keçe fırçası – 610156
  • PRYM kalın uçlu keçe iğnesi – 131161
yün keçeden top yapma malzemeler
yün keçeden top yapma malzemeler

Yün Keçe Topu Nasıl Yapılır?

Boş bir tasa su koyarak işlemimize başlıyoruz. Ardından suyumuza bir miktar sıvı deterjan ya da sıvı sabun ekliyoruz. Daha sonra yapacağımız topun boyutuna göre yün keçemizden yün koparıyoruz. Orta kısmından sıkıca bir düğüm atıyoruz. Düğümün yanlarında açık kalan parçaları katlayıp düğümün etrafını sarıyoruz.

keçe yünü düğümle
keçe yünü düğümle

Keçe topumuzu keçe fırçasının üzerine yerleştirip keçe iğnesi ile biraz iğneleyip top formunu kazanmasını sağlıyoruz.

keçe iğneleme
keçe iğneleme

Sonrasında keçe topunu deterjanlı su içerisine daldırıp iyice ıslatıyoruz. Kaptan çıkardıktan sonra sıkarak biraz suyunu alıyoruz.

ıslak keçe yöntemi
ıslak keçe yöntemi

Minik hareketlerle avucunuzun içerisinde yuvarlamaya başlıyoruz. Bunu yaparken ilk etapta  çok sakin ve yavaş yavaş yuvarlamaya çalışıyoruz. Sertleşmeye başladığını hissettiğinizde hareketlerinizi biraz daha sertleştirebilirsiniz.

keçeyi yuvarlama
keçeyi yuvarlama

Eğer keçeden top yapımı esnasında açılmalar olduğunu görürseniz yün keçenizden bir parça kopararak topun etrafına sarınız. Ardından tekrar suya daldırıp, sudan çıkardıktan sonra sıkıp yuvarlama işlemine devam edebilirsiniz. Yine tüylenmeler hissederseniz yine keçe iğnesi ile iğneleme yolu ile bunları giderip yuvarlamayı işlemini tekrarlayınız. İstediğiniz sertliğe ulaşınca yuvarlamayı sonlandırabilirsiniz. Sertlik derecesini kullanacağınız projeye göre belirlemelisiniz.

Yün Keçe Top İle Neler Yapılır?

Yün keçeden topu yaptık. Peki yün keçe toplar ile neler yapılır biraz da onu açıklamaya çalışayım. Keçe toplar ile harika kolyeler yapabilirsiniz. Rengarenk irili ufaklı yün keçeden toplar oluşturup ortalalarından ip geçirerek harika kolyeler yapabilirsiniz.

keçe topundan kolye yapma
keçe topundan kolye yapma

Bu toplardan oldukça fazla yaparak onları birleştirip keçe toplardan paspas da yapılabilir. Evinizi oldukça şık göstereceğine eminim.

keçe topundan paspas yapma
keçe topundan paspas yapma

Bunun haricinde yine birkaç keçeden topu bir araya getirip çok güzel duvar süsleri elde edip evinizi dekore edebilirsiniz.

yün keçe top duvar süsü
yün keçe top duvar süsü

Ayrıca yün keçe top yapımı ile ilgili aşağıdaki videolardan yararlanabilirsiniz. Bu videolar sayesinde yapım aşamalarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı