Yumurta Kolisinden Nikah Şekeri Yapımı

Yumurta Kolisinden Nikah Şekeri Yapımı
Yumurta Kolisinden Nikah Şekeri Yapımı

Geri dönüşüm ile çok güzel kendin yap projeleri elde edildiğini daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Özellikle yumurta kolilerini değerlendirip ortaya çok güzel projeler çıkartılabildiğini de görmüştünüz. Hatta bir yazımda yumurta kolilerini dekoratif çiçeklere dönüştürmüştük. Evet, şimdi de yumurta kolisinden kendi nikah şekerinizi kendiniz yapmaya hazır mısınız?

Nikah şekerinizi kendiniz yaparak hem satışını yapıp para kazanabilirsiniz, hem el becerinizi geliştirebilirsiniz. İsterseniz kendi düğününüz için hazırlayarak nikah şekeri masrafından da kurtulabilirsiniz.

Yumurta Kolisinden Nikah Şekeri Malzemeleri

Çok kolay temin edebileceğiniz malzemeler ile bu nikah şekerini fazla para harcamadan sizler de yapabileceksiniz. Hem de geri dönüşüme de bir katkıda bulunacaksınız. Peki, bu güzel nikah şekeri için bize ne lazım, tek tek sayalım.

  • Yumurta kolisi
  • Küçük çiçekler
  • Halat (jüt) ipi
  • Silikon tabancası
  • Dantel kurdele
  • Kristal tül
  • Falçata
  • Makas

Bu malzemelerin bazıları kendi evinizde kullandığınız malzemelerden oluşuyor. Bazılarını da dışarıdan çok uygun fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Yumurta Kolisi Kullanarak Nikah Şekeri Nasıl Yapılır?

Yumurta kolisindeki yumurtaların yerleştiği yuvaları kesmekle işe başlıyoruz. Bunun için falçata ve makas kullanabilirsiniz. Bu yuvaları çıkarttıktan sonra ortadan makas ile kesiyoruz. İnce halat ipini bu yarım yuvanın dışına sıcak tutkal tabancası ile tutturup sarmaya başlıyoruz. Sararken ipi sıcak tutkallamaya devam ediyoruz. Bu işlemi elimizde bir sepet oluşana kadar yapıyoruz. Yuvanın diğer yuvasını da daha kalın bir halat ipi ile aynı şekilde sarıp bir sepet daha oluşturuyoruz.

Şimdi sepetlerimize kalın halat ipinden küçük saplar kesip saplar oluşturuyoruz. Bu sapları da sıcak silikonla sepetlerimize tutturuyoruz.

Sepetlerimizin içerisine küçük çiçek süslerinden koyuyoruz.

Yumurta Kolisinden Nikah Şekeri İlk Aşama
Yumurta Kolisinden Nikah Şekeri İlk Aşama

Şimdi sepetimizi süslemeye sıra geldi. Daire şeklindeki kristal tülü ortadan ikiye katlayıp kesiyoruz. Çıkan parçayı tekrar ikiye katlayıp kesiyoruz. Sepetin kenarına tülü sıcak tutkal ile yapıştırıyoruz. Açıkta kalan tül uçlarını makasla kesip düzeltiyoruz.

Sıra dantel kurdeleye geldi. Dantel kurdeleyi sepetin alt kenarına sıcak tutkal ile yapıştırarak sarıyoruz. Kalan kurdeleden kelebek yapıp sepetin sapına yapıştırdığımızda kendin yap nikah şekerimiz hazır hale gelecektir.

Yumurta Kolisinden Nikah Şekeri İkinci Aşama
Yumurta Kolisinden Nikah Şekeri İkinci Aşama

Buyurun bu da yapılış videosu:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba daha önce yaptım aynı işi titiz özenli sekılde güzel ürün cıkarabılırım. Dönerseniz memnun olurum . İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı