Yumurta Kolilerini Çiçeklere Dönüştürelim

yumurta kolisinden çiçek deseni
yumurta kolisinden çiçek deseni

Evimizde çöpe attığımız o kadar şey var ki değerlendirmesini bilsek hem dünyamızı bu kadar kirletmemiş hem de ortaya yararlı şeyler çıkarmış oluruz. Bunlardan biri de yumurta kolileri. Marketlerden aldığımız yumurta kolilerini atmayıp onlardan dekoratif çiçekler yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, gerçekten atarken aklımıza bile gelmeyen bu malzemeden bir geri dönüşüm projesi üreterek harika süslemeler yapabiliriz.

Elimizdeki yumurta kolilerini geri dönüşüm projesi kapsamında değerlendirmek hem size hoşça vakit kazandıracak hem de el becerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Yumurta kolilerinden çiçek süs yapımı sizi çok uğraştırmayacak ve çok da masrafa sokmayacak tarzda bir uğraş olacak. Malzemelerimiz oldukça basit.

  • Yumurta kolileri
  • Kareli bir kumaş parçası, aynı desende peçete de kullanabilirsiniz
  • Makas
  • Boya ve boya fırçası
  • Yapıştırıcı ya da sıcak silikon

Yumurta kolisinden kolay çiçek yapımı için ilk önce atık yumurta kolilerinden başlıyoruz. Resimde görüleceği gibi yumurta kolisinin uygun yerlerinden makasla yaprak ve çiçek olacak parçalarını dikkatlice kesiyoruz. Çiçeğimizin alt yapraklarını oluşturuyoruz. Bu kesmiş olduğumuz parçaları boyama işlemini yapıyoruz. Üst yapraklar koyu renkte bir pembeye alt yapraklar ise daha açık bir pembeye boyanırsa yumurta kolisinden çiçeğimiz daha göz alıcı olur. Sonrasında da koliden çiçeğimizin yaprakları için kesmiş olduğumuz kısımları sıcak silikon veya yapıştırıcı ile birleştirip güzel bir çiçek deseni ortaya çıkarıyoruz. Alt yapraklarını üst yaprakları ile yapıştırıyoruz. Resimdeki gibi peçetemizi gibi kare şeklinde kesip çiçeğimizin altına yapıştırıyoruz. Artık yumurta kolisinden yaptığımız çiçek hazır hale gelmiş oluyor. Evinizin istediğiniz bölgesinde süsleme amaçlı kullanabilirsiniz. İsterseniz özel gün kutlamalarında da kullanılabilir.

yumurta kolilerini çiçeğe dönüştürme
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı