Yumurta Kabuğu ile Mumluk Yapımı

Yumurta Kabuğu ile Mumluk
Yumurta Kabuğu ile Mumluk

Hem evlerinde boş vakitlerini geçirmek isteyenler için hem de yaz tatilinin yaklaşması ile birlikte çocuklarınızın boş vakitlerini değerlendirmeleri adına çeşitli hobi ürünlerini, evinizde kolaylıkla bulunan malzemelerle birlikte hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hem boş vakitlerinizi değerlendirirken, aynı zamanda da el becerileriniz geliştirebilir ve evlerinizin çeşitleri bölümlerini süsleyen dekoratif ürünler elde edebilirsiniz. Özellikle ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen mumluklar hem görsel olarak çok şık bir görünüm sunarken diğer taraftan da farklı bir ambiyans yaratmak içinde oldukça güzel bir alternatiftir. Bu yazımızda sizlere masrafsız ve çok kolay şekilde yapabileceğiniz yumurta kabuğu ile mumluk yapımını anlatacağız. Mumluğunuzu yaparken ihtiyacınız olacak malzemeler ise sadece, yumurta, mum, mum fitili ve boya olacak.

Yapılışı : Yumurtalarımızdan mumluk yapmak için öncelikle yumurtayı dikkatli bir şekilde çatlatıp içini boşaltmamız gerekiyor. Bunun için bir iğne yardımıyla yumurtanın üst kısmından küçük bir delik açıyoruz ve yavaş yavaş etrafında yeni delikler açarak deliğin büyümesini sağlıyoruz. Bu aşamada zaman zaman yumurta kabuğunun çok hassas ve ince olması nedeniyle bazı aksilikler çıkabiliyor. O nedenle bu aşamada oldukça dikkatli ve sabırlı olmanız gerekiyor. Yumurtamızın üst bölümünden yaklaşık olarak 3/1 oranında bölümünü bu işlemle aldıktan sonra içini dikkatlice boşaltıp temizliyoruz.

Yumurtalarımızda istediğimiz delikleri açtıktan sonra diğer bir işlem mumu eritmek olacak. Mumu eritmek için bir cezve içine bir miktar su koyduktan sonra, ocağı yakarak üzerine cezveden daha büyük boyda bir tencere koyuyoruz. Su ve mumu eklediğimiz cezveyi de bu tencere içine koyarak mumlarımızı eritme işlemini gerçekleştiriyoruz. Mumlarımız eridikten sonra ise çok hızlı bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü eriyen mum hızlı bir şekilde donma özelliğine sahip olduğu için yumurtaların içine dökülmeyecek hale gelebilir. Daha önceden kırarak hazır hale getirdiğimiz yumurtaların içine eritilen mumdan yarıya kadar döküp, üzerlerine fitillerlimizi tutturuyoruz. Fitilin muma tam olarak oturması için bir müddet beklememiz gerekiyor. Mumlar donup, fitil mumu tuttuktan sonra ise dilerseniz sulu boya ile istediğiniz renklerde yumurtalarınızı boyayarak, yumurta kabuğunuzdan mumluğunuzu renklendirebilirisiniz.

Yumurta Kabuğu ile Mumluk
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı