Yüksek Tepeler Örgü Modeli Yapımı

Yüksek Tepeler Örgü Modeli
Yüksek Tepeler Örgü Modeli

Bayan ve bebek örgülerinde kullanabileceğiniz baharlık bir örgü modeli olan yüksek tepeler örgü modelini inceleyeceğiz. Şerife Hanım’ın anlatımı ile bu güzelim ve basit örgü modeli ile sizler de hemen baharlık örgülerinizi örmeye başlayacaksınız.

Model 3 ilmek ve katları ile +2 kenar ilmeğinden oluşmaktadır. İnce Angora iplerle her türlü bayan örgülerinde çok şık duracaktır. Orta kalınlıkta iplerle de bebek örgülerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ajurlu bir yapısı bulunduğundan özellikle baharlık örgülerinizde değerlendirmeniz doğru olacaktır.

Yüksek Tepeler Örgü Örneği
Yüksek Tepeler Örgü Örneği

İki Şişle Yüksek Tepeler Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Öncelikle tersten tüm ilmekler ters örülür.

Ön yüze geçildiğinde kenar ilmeği alınır. Sonra ip önden arka tarafa gelecek şekilde şişe dolanır ve bir ilmek örmeden alınır. Sonraki 2 ilmek düz olarak örülür. Sıra bu iki işlemin tekrarı ile bitirilir.

Sonraki sıra arka yüzde ise ön yüzde düz olarak örülen 2 ilmek ters örülür. Ön tarafta dolanıp atlatılan iki ilmek gibi görünen ilmek de ip önden arkaya alınarak diğer şişe örmeden alınır. Böylelikle 2 ilmekten 1 ilmek daha çıkarılır.

Yüksek Tepeler Örgü Örneği Yapımı
Yüksek Tepeler Örgü Örneği Yapımı

Tekrar ön yüze gelindiğinde terste oluşan 3 ilmek örmeden alınır. Sonraki 2 ilmek düz örülür ve atlatılan 3 ilmek düz örülen 2 ilmeğin üzerinden atlatılıp bırakılır. Bu sıra bu işlemlerin tekrarından oluşur.

Son olarak terste tüm ilmekler ters örülür ve yüksek tepeler örgü modeli tamamlanır.

Kaynak: https://youtu.be/Gxgl1eTdf6g (Şerifenin Örgü Dünyası)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı