Sağlık

Yüksek Tansiyon Nedenleri

yüksek tansiyon
yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon nedenlerini inceleyeceğimiz bu yazımızda, yüksek tansiyon oluşum sebeplerini sizlere detaylı olarak vermek istiyoruz. Öncelikle bu işin uzmanları yüksek tansiyonun baş nedenleri olarak hareketsiz bir yaşam, kontrolsüz ilaç kullanımı, hatalı beslenme gibi bazı rahatsızlıkları gösterebiliyor. Bu belirtilen sebeplerle kan basıncı vücutta yükselebilmektedir. Bu hastalık ülkemizde en sık görülenlerin başında gelmektedir. Normalde aslında ileriki yaşlarda meydana gelmekte olan bu hastalık, gün geçtikçe genç yaşlara doğru ilerlemeye devam etmektedir. Yüksek tansiyonda erken teşhis çok önemlidir. Yüksek tansiyonda tedaviye başlanmadığı sürece, genel anlamda bütün organları etkilemektedir. Yüksek tansiyon aynı zamanda ciddi bir sağlık problem ağını başlatabilecek hastalıklardandır.

Uzmanlara göre yüksek tansiyon, görme yeteneği problemleri, felç ve beyin kanamaları, böbrek yetersizliği gibi, erken bunama, kalp yetersizliği türünde krizlere sebep olabilmektedir. Aynı zamanda aort damarı genişlemesi ya da yırtılmasına kadar da ilerleyebilen sorunları kapsayabilmektedir. Bir diğer adı da hipertansiyon olan yüksek tansiyon, vücuttaki kan basıncının normalin daha üzerinde olması durumlarına denir. Yetişkinlerde hastane ortamında ya da doktor kontrolünde ölçülmesi gereken büyük tansiyon 140, küçük tansiyon ise 90’ın üzerine bulunması durumunda hastaya yüksek tansiyon teşhisi konmaktadır. Tabi bu bilginin yanı sıra çoğu kişinin ev içinde ya da ev dışında ölçümlerinde ölçüm farklılıkları gözlenebilir. Bu tür bir durumda ise büyük tansiyon 135, küçük tansiyon ise 85 mmHg şeklinde de tanımlanabilmektedir.

Günümüzde bakınca yüksek tansiyonun gençler arasında da yaygınlaştığını gözlemlemek pek de zor değil. Fakat bir diğer çarpıcı bilgi ise, yüksek tansiyonun bazen gizli şekilde ilerleyebilmesidir. Çeşitli durumlara rağmen bazı hastalarda yüksek tansiyon hissedilmemesi, bu sayede hiper tansiyonun gizli kalması da olası durumlar arasında oluyor. Yüksek tansiyonda belirtileri gözlemlediğinizde kulakta uğultu olması, göğüste çarpıntının olması olarak da ifade edilebiliyor. Bu hastalığın belirtileri aynı zamanda hastaya ve hipertansiyonlu kişideki varlık süresine göre de değişkenlik arz edebilmektedir. En sık görülen semptomlar arasında kafa bölgesinde dolgunluk, ensede zonklama hissi, sıcak basması hissi olması, boyunda ve göğüste çarpıntı olmasıdır. Bu hastalığı tetikleyenlerin başında ise uyku bozuklukları, grip ilaçlarının risk faktörü olması ve beslenme hataları gelmektedir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı