Yorgan İp Üzerine Yapılan Kasımpatı Oyası

Yorgan İp Üzerinde Kasımpatı Oyası Yapımı
Yorgan İp Üzerinde Kasımpatı Oyası Yapımı

Farklı bir tığ tekniği ile yapılan oldukça meşakkatli bir oya örneği yapımı ile yine beraberiz. Yorgan ip üzerine işlenen yani yorgan ipten yardım alınarak yapılan güzel bir kasımpatı oya modelinin nasıl yapıldığını öğreneceğiz. Videolu anlatımı da mevcut olan bu iğne oyasının yapımı ile ilgili bilgileri yazımın ilerleyen bölümlerinde bulacaksınız.

Yorgan İpi Üzerine Yapılan Oyalar

Şimdiden söyleyeyim. Bu yorgan üzerine iğne oyası yalnızca kasımpatı oyasına has bir yapım tekniği değil. Kasımpatı oyası haricindeki bazı oya modellerinde de (dut gibi mesela) yorgan ipi üzerine oya yapım tekniğine başvurulduğunu görebiliriz. Genellikle benim anladığım büyük çiçekli oyaların yapraklarının güzel ve düzgün bir şekilde örülmesinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu oyada da çiçeğin ortası örüldükten sonra yapraklarının örülmesi için yorgan ipinden yardım alınmıştır. Yapraklar yorgan ipi üzerine kurulmuş ve tüm yapraklar örüldükten sonra da yorgan ipi oya içerisinden çekerek çıkarılmıştır.

Yorgan İp Üzerine Oya
Yorgan İp Üzerine Oya

İğne Oyası Kasımpatı Yapılışı

Kasımpatı oya örneği yapımı zor olan oya örneklerden biridir. Yazmamızın tığ batısını ve tığ batısı üzerindeki ara motifleri ördükten sonra kasımpatı oyası yapımına geçilir. Oya ayrı olarak örülür ve yazmanın tığ batısına eklenir.

Yazmalarda kullanılan en küçük boy halka ile çiçeğin ortasını yapmaya başlıyoruz. Toplamda 18 tane ikili tırabzan yaprak göbek kısmını örüyoruz. Çiçeğin yapraklarını örülmesinde geçtiğimizde elimize yorgan ipimizi alıyoruz. Yaprakları yorgan iğnesi üzerine 2 sıra ikili tırabzanlar örerek düz bir şekilde oluşturuyoruz. Sonra ortadaki halkamızdaki tırabzanlar üzerine sabitliyoruz. Yaprağın en uç kısmındaki tırabzana batıp yine göbekte kapatıp ilk kasımpatı yaprağımızı oluşturuyoruz. Diğer yaprakları da bu şekilde yaptıktan sonra toplamda 6 yaprak elde etmiş olacağız. Yapraklar bittikten sonra yorgan ipini çekip çıkartıyoruz.

Çiçek motifinin ön tarafını baz alarak ortasından tığ ile girip ara motif üzerinde eklenecek olan yuvayı tığla çekip halkadan dışarı çıkarıyoruz. Yuvaya başka bir iple pıtırcık ördüğümüzde ip üzerine kasımpatı oya modelimizi tamamlamış oluyoruz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı