Yonca Çiçekli Gelin Şalı Modeli Yapımı

Yonca Çiçekli Gelin Şalı Modeli
Yonca Çiçekli Gelin Şalı Modeli

Şallar sadece günlük kullanım için örülmüyorlar. Bunun haricinde özellikle sonbahar ve kış düğünlerinde de gelinler için kullanılabilecek tarzda güzel gelinlik şalları da örülebiliyor. İşte sizlere böyle bir örnek bulduk. Yonca çiçekli gelin şalı modelini ve yapılışını paylaşmak istedik. Umarım beğenirsiniz.

Yapılışı kolay gelin şalı modeli kadar basit bit şal örneğidir. Sıralı bir şekilde ip koparmadan örülen 3 yapraklı yoncaların birleşimi ile örülmüştür. O yüzden tek renk ip kullanılmıştır. Beyaz renk ile örülerek tam bir gelinlik şal elde edilmiştir.

Tığ İşi Yonca Çiçekli Gelin Şalı Modeli Nasıl Örülür?

Çiçekli gelin şalı modeli yapımına 20 zincir çekerek ilk yoncanın yapımı ile başlanıyor. Bu işlem bütün motif boyunca köşe dönmelerinde gerekli olacaktır. Altıncıya geri dönüp batılmış ve kitlenmiştir. Ardından bu yuva içerisine 3 yapraklı yonca motifleri yapılmıştır. Yaprakların her biri başta ve sonda 5 zincir, arada ise 4 defada çıkılan tırabzanlarla oluşturulmuştur. 5 zincirle yükselerek başlanan ve 4 defa da çekilen tırabzanlarla devam edilen ve 5 zincirle aşağı bitirilen 3 adet yaprak çalışılmıştır.

Yonca Çiçekli Gelin Şalı Örneği
Yonca Çiçekli Gelin Şalı Örneği

Bu aynı zamanda üçgen şal modelidir. O yüzden şalın yapımına en altındaki tek motiften başlanıp sonraki sıralarda motif sayılarında artırmaya gidilerek üçgen şekli elde edilmiştir. Motifler arası geçiş için ise zincirli ve tırabzanla gözenekli bir motif çalışılmıştır.

Yukarıda anlatılan tüm işlemlerin detaylarını aşağıdaki anlatımlı videosunda bulabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/uAquJnzgyKs (Serap ile elsanatlari)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Fatma hanım, yazının en altında bir video açılacaktır. Orada tam olarak kaçıncı çiçekten sonra kesildiğini daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı