Yoğurt Kovası Sapından Boncuklu Oya Modeli

Yoğurt Kovası Sapından Boncuklu Oya Modeli
Yoğurt Kovası Sapından Boncuklu Oya Modeli

Kalem ve şiş kullanılarak oya yapıldığını sanırım aranızda bilmeyeniz yoktur. Ancak plastik yoğurt kabının sapından oya yapılması bize biraz ilginç ve farklı geldi. İşte bu sapla çok fazla istek alan boncuklu tığ oyası modelinin yapılışını sizlere aktarmak istedik.

Tek renk oya ipi ile çalışılan bu boncuklu oya örneği aynı zamanda tek sıradan oluşan sıralı bir oya örneğidir. Oyanın yapımında kullanılan gümüş rengi boncuklar ile çeyizlik oya modeli olarak da düşünülebilir.

Yoğurt Kabı Sapı ile Basamaklı Boncuklu Tığ Oyası Yapılışı

Yeni boncuklu tığ oyasının tığlaması 2 zincirle yapılmıştır. Sonrasında tığ batısına girilerek bir basamak modeli çalışılmıştır. Basamak modeli 4 tığ batısına çalışılmış olup, her tığ batısında bir fazla çekilen tırabzanların birleşiminden oluşturulmuştur. Her tırabzan arasında da 1 zincir çekilmiştir.

Yoğurt Kovası Sapı ile Basamak + Boncuk Oyası
Yoğurt Kovası Sapı ile Basamak + Boncuk Oyası

Ardından 1 zincir çekilmiş ve üzerine 3 boncuk atılmıştır. Bu boncuklar örümcek yapar gibi yapılıp diğer tarafa aktarılmış ve ilmek yoğurt kabı sapının üzerine alınmıştır.

Arada 1 tığ batısı atlanıp diğerine batılarak bu sonu boncuklu basamaklı motiflerden yazma kenarı boyunca yapılmıştır. Yapılırken de ilmekler hep dondurma çubuğunun üzerine geçirilmiştir.

Yazmanın dört kenarı bu şekilde oyalandıktan sonra basamaklı kısımları ütüleyip yoğurt kabı sapını çıkartabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/rgGkNNiWxWQ (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı