Yıldız Örgü Lif Modeli Video Anlatım

yıldız örgü lif modeli
yıldız örgü lif modeli

Bu yazımızda yıldız örgü lif modelinden bahsedeceğiz. Bu modelimizin çok sayıda yıldızın bir araya gelmesinden oluşmuş gibi bir görünüşü var ve çok şık bir model. Genellikle banyo liflerinde ve el bezi yapımında kullanılıyor. Siz de bu amaçlar için veya ihtiyacınıza göre bu örgü modelini kullanabilirsiniz. Yıldız örgü lif nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Hadi başlayalım!

Yıldız örgü lif yapılışı başlangıçta biraz zor gelebilir ancak zamanla alışacaksınızdır. Yıldız örgü lif modeli için tığ kullanacağız. Öncelikle tek zincir çekerek başlıyoruz. Zincirimizi sıkıca oluşturmaya özen gösterelim. Sonrasında bir zincir daha çekiyoruz ve zincirin dış kısmını tığ ile çekerek biraz uzatıyoruz. Sonra ipi tığımıza sarıp zincirin yanından bir ilmek çıkarıp sarıyoruz. Bu işlemi arka arkaya tekrarlıyoruz. Bir yerden sonra dolgun bir görünüm aldıklarını göreceksiniz. Bu işlem aslında yıldızın bir bacağını oluşturuyor. Sonra bu dolgun kısmın sonuna bir zincir çekiyoruz. Yine ipimizden çekip zincirin yanından ilmek alarak dolgun bir görünüm elde edene kadar devam ediyoruz. Bu noktadan ilk zincirimize dönüyoruz ve ilmek çekmeye devam ediyoruz. Bu şekilde modelimiz üçgen şekilde büyüyecek.

3 fıstık da (dolgun kısımlar) oluştuktan sonra 2. ve 3. fıstığı tutup, tığ ile boştan bir ip çekip bu ikisinin içinden geçiriyoruz ve sıkıp tekrarlayarak sağlamlaştırıyoruz. Bu işlemden sonra küçük bir üçgen oluştuğunu fark edeceksiniz. Sonrasında kaldığımız yerden bir zincir çekiyoruz ve yine 3 defa ilmek çekerek fıstığımızı oluşturuyoruz. Fıstığın sonuna bir zincir çekip 3 ilmek atıp bir fıstık oluşturuyoruz. Buradan sonra genişletmeye başladığımız kısmın (2. aşamanın) başladığı zincire döneceğiz. Burada da 3 sefer ilmek çekeceğiz ve 3 adet fıstığımız olmuş olacak. Bu üçünü tutup, içinden bir ipimizi geçirip sıkarak sağlamlaştırıyoruz. Bu noktadan sonra bu işlemi arka arkaya uygulayacağız. Yani son zincirden bir fıstık oluşturup,  bu fıstığın sonuna bir zincir çekip yine bir fıstık oluşturup ve bununla ilk zincirin arasına ilmek çekerek devam edeceğiz. Bu şekilde istediğiniz boyuta ulaşana kadar devam edip sonlandırabilirsiniz.

Bu şekilde kendinize çok hoş banyo lifleri ve el bezleri yapabilirsiniz. Yıldız örgü lif, sizi başta biraz zorlayabilir ancak biraz pratikten sonra çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı