Yıldız Modeli İğne Oyası Yapımı

Yıldız Modeli İğne Oyası Örneği
Yıldız Modeli İğne Oyası Örneği

Videolu el işi çalışmalarından yıldız modeli iğne oyası yapılışı ile yine beraberiz. Özellikle yıldızlı iğne oya modelleri hanımlar arasında oldukça ilgi gören ve yapımı merak edilen modellerdendir. Ben de bunu gözeterek sizler için harika bir yıldızlı oya örneği bularak yapılışı ile birlikte size aktarmak istedim. Yazdıklarımı okuyarak ve yapılış videosunu da izleyerek kolaylıkla üstesinden geleceğinize eminim hanımlar. Hemen vakit geçirmeden yapılışına geçelim.

Yıldız Modeli İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Yıldızlı iğne oyası modelinin yapımında büyükçe bir iğne kullanacağız. İpimizi iğnemize geçirdikten sonra 10-15 cm. bir boşluk vererek ipi bir kez parmak etrafına doluyoruz. Oyanın başlangıcına parmağın etrafında yapılan iğne oyası yöntemini kullanarak başlıyoruz. Doladığımız ipe düğüm atıp oluşan sihirli halka etrafına 20 adet orta boy kirpik örüyoruz. Bitiminde kirpiklerin oldukça biçimsiz olduğunu görebilirsiniz. Bunun için başlangıç ipi çekilerek sihirli halkayı sıkıyoruz ve kirpiklerimizi bir düzene sokmuş oluyoruz.

göbek kısmına başlangıç
göbek kısmına başlangıç
göbek kısmı bitiş
göbek kısmı bitiş

İlk yapılan kirpiğin tepesine düğüm atıyoruz. Bu şekilde sıra ile diğer kirpiklerin üzerine düğüm atarak 1 sıra küçük boyda zürafa örüyoruz. Bitiminde sihirli halka tekrar çekilerek yıldız modeli iğne oyası örneğimizi bir düzene sokuyoruz.

yaprak kısmı başlangıç
yaprak kısmı başlangıç

İlk yaptığımız zürafanın üzerine düğüm atarak modelimizin yapımına devam ediyoruz. Sonra sırasıyla her zürafanın üzerine 4 adet zürafa örüyoruz. Tekrar bu 4 zürafanın ilkine düğüm atıp bir eksilterek yukarı doğru zürafa örüyoruz. Ta ki tepede tek zürafa kalana dek bu işlemi yukarıda anlatıldığı üzere tekrarlıyoruz. Sonunda motif kesileceği için son zürafa içine batıp düğüm atıyoruz. Yıldızlı oya örneğinin göbeğindeki ilk dalı bu şekilde örmüş oluyoruz. Bu şekilde 4 tane daha dal örüp toplamda 5 tane dalımızı örüp bitiriyoruz.

Diğer dalların örüm işlemine bir önce ördüğümüz daldaki 4 zürafanın en sondakinin içine düğüm atarak başlıyoruz. Yeni dallar için de 4 zürafa örerek diğer işlemleri aynen tekrarlıyoruz.

yıldız oya modeli yaprakları
yıldız oya modeli yaprakları

İp değişimi yapıyoruz. Yine büyükçe bir iğne kullanıyoruz. Sarı renkte ipi kullanarak oluşan yıldızın etrafına 1 sıra zürafadan kontür yapıyoruz. İki dalın arasına düğüm atarak başlıyoruz. Yıldızın kenarındaki her sıraya düğüm atarak küçük küçük zürafalar örerek kontürümüzü tamamlıyoruz. Tepe noktalarında düğümü arkada bırakmaya özen gösteriyoruz. İpimizi tekrar kesiyoruz.

sarı kontür işlemesi
sarı kontür işlemesi

Sıradaki aşamada yıldız modeli iğne oyası modelinin orta kısmındaki sarı çizgi-çizgi uzun işlemeleri örmeye başlıyoruz. Bunun için sarı ipi örneğimizin arkasına çakmakla sabitleyip diğer ucunu örneğin ortasından geçirerek ön tarafına çıkartıyoruz. İlk sırada bulunan zürafaların içinden iğnemizi geçirip tekrar motifin ortasından geçiriyoruz. Bu şekilde sırayla büyüklü küçüklü olacak şekilde aynı yöntemle uzun işlemeleri örüyoruz. Son işlemede ip tekrar motifin arka yüzüne geçirilir, ip kesilir ve çakmakla yakılıp motife sabitlenir.

ortadaki sarı uzun işlemeler
ortadaki sarı uzun işlemeler

Bir sonraki aşamada ise yıldız modeli oya motifinde yapraklar arasındaki kirpiklerden oluşan kelebek kanatlarını işleyeceğiz. Bunun için ip değişimi yapıp yeşil ip alıyoruz. Yıldızımızın kontüründeki zürafaların içine batarak orta boy bir zürafa örüyoruz. Zürafanın üzerine düğüm atıyoruz. Buraya üçlü kirpikli kelebek kanadı yapıyoruz. Bitim sonrasında ipimizi tekrar kesiyoruz. Diğer yıldız aralarına da toplamda 5 adet olmak üzere kelebek kanatlarımızı işliyoruz.

kirpikli kelebek kanadı
kirpikli kelebek kanadı

Şimdi yıldız modeli iğne oyası örneğinin ortasındaki tomurcuğun yapım aşamasına başlıyoruz. Bunun yapımı için bu sefer boncuk iğnesi kullanacağız. İp için pembe renkli bir ip seçip tomurcuğu ana motife işlemeye başlıyoruz. İpten 10-15 cm. boşluk vererek parmağımıza dolayıp parmak üzerinden gelen ipi iğne üzerine sağdan sola doğru 22 kez doluyoruz. Tüm ilmekleri bir arada topluyoruz ve parmağımızın arasına alıyoruz. İğne çekerek çıkarıyoruz ve sağdaki soldaki ipleri çekerek ilmekleri hiç bırakmadan düzlüyoruz. Böylelikle tomurcuğu şekillendiriyoruz. Boşta kalan ipleri aynı boyutta olacak şekilde kesiyoruz. Bu boştaki iki ipi büyük iğneye geçirip tomurcuğu motife sabitleme işlem adımına geçiyoruz. Motifin düz yüzünde iken ortasından iğneyi geçirip tomurcuğu orta kısma getiriyoruz. İğneyi tomurcuğun yakınındaki herhangi bir zürafanın içerisinden geçerek tekrar motifin ortasından geçiriyoruz. İpi arka taraftan kesip çakmakla yakarak sabitliyoruz.

tomurcuk yapımı
tomurcuk yapımı

Yıldızlı iğne oyası motifi artık yazmanın kenarına eklenmek üzere hazır hale gelecektir. Her zamanki gibi 1 sıra zürafa işliyoruz. Çiçekli yıldızlı motiflerin arasına küçük dağlar örüyoruz. Bu dağlar için 3 adet zürafa örerek başlıyoruz. Daha sonra iğnemizi ilk ördüğümüz zürafanın içine batıp tepede tek zürafa kalana kadar işlemi devam ettiriyoruz. Dağımızın tepesine geçmeden yıldızlı motifi eklemek için hemen yan tarafına 11 adet boş zürafa örüyoruz.

yazma kenarı hazırlığı
yazma kenarı hazırlığı

Şimdi dağın tepesindeki kirpiklerin yapımına geçelim. İp değişimi yaparak mavi ipe geçiyoruz. Dağın tepesindeki zürafanın tepesine düğüm atılarak üçer adet orta boy kirpik örüyoruz. İpi kesip fazlalıkları çakmakla yakıyoruz.

Yıldız motifimizi yazma kenarına ekleme aşamasına geçiyoruz. Motifin arkasında bulunan sihirli halkanın ipini iğneye geçiriyoruz. Sıradaki 6. zürafaya batıp iki düğüm atarak motifi sabitleyip bu güzel iğne oyası örneğimizin de sonuna geliyoruz. Sizlere bu örneğin işlemesinde şimdiden kolay gelsin hanımlar.

yıldız motifin yazmaya eklenmesi
yıldız motifin yazmaya eklenmesi

Yıldız Modeli İğne Oyası Yapım Videosu :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı