Yıldız Lastik Nasıl Örülür?

Yıldız Lastik Nasıl Örülür
Yıldız Lastik Nasıl Örülür

Son zamanlarda oldukça ilgi gören bir lastik modelinden bahsetmek istedik. Adına yıldız lastik denilen bu modelin nasıl yapıldığını bu yazımızda bulacaksınız. Örme tekniği nedeni ile adı üçlü yıldız lastik modeli olarak da anılmaktadır.

Model çok kolay ve çok da güzeldir. Birçok örgüye de yakışmaktadır. Hatta örneği lastik olarak değil de bir bütün olarak örerek battaniye bile yapabilirsiniz. Bebek örgülerinde lastik olarak değil bir örgü modeli olarak da kullanabilirsiniz. Yine yetişkin örgülerinde de kullanmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle yazlık bluzlarda çok güzel duracaktır.

Çok kalın olmayan iple örüldüğünde daha da güzel sonuçlar elde edilmektedir. Bu anlatımda bu tarz bir ip ile 3,5 numara şiş kullanılmıştır. Özellikle Angora iplerle örülmesi tavsiye edilmektedir.

Üçlü Yıldız Lastik Yapımı
Üçlü Yıldız Lastik Yapımı

İki Şişle Yıldız Lastik Modeli Nasıl Örülür?

Lastik 3 ilmek ve katlarından meydana gelmektedir.  İlave olarak biri başta ve biri de sonda olmak üzere 2 kenar ilmekle birlikte kurulmaktadır. Örgüye başlanırken de bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

İlmekler 3 ve üçün katları şeklinde atıldıktan sonra ilk 2 sıra ters olarak örülür.

Üçüncü sırada örgünün ön tarafına geçilir. Bu sırada ajur dolayarak 3 ilmekten 3 ilmek çıkarılır.

Dördüncü ve beşinci sıra yine ilk 2 sırada olduğu gibi tüm ilmekler ters örülür. Yine üçüncü sıradaki işlem tekrarlanır.

Özetle üçlü yıldız lastik modeli toplamda 3 sıradan oluşmaktadır. Arka yüzde 2 sıra ters örülerek bir haroşa sırası elde edilir. Diğer sırada da ilmeklerden ilmek çıkartılır.

Kaynak: https://youtu.be/imwv7RD4jik (Nezihe Gözütok)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı