Yıldız Çiçeği Tığ Oyası Modeli

Yıldız Motifli Tığ Oyası
Yıldız Motifli Tığ Oyası

Yepyeni oya modelleri ve yapılışları ile ilgili yeni oya videoları paylaşmaya devam ediyorum. Bugün de bu güzel yıldız çiçeği tığ oyası yapılışını inceleyeceğiz. Resimlerden de görüldüğü gibi yıldız çiçek motifleri ayrı örülüp tığ batısına eklenen bir oya modelidir. Bu tarz güzel oyaları rahatlıkla çeyizlik oya modeli olarak da değerlendirilebilir.

Verilecek arayı belirleyecek olan örümcekli motiflerden sonra bu yıldız motifler eklenerek ilerleyen bir tığ oyasıdır. Sarı, yeşil ve beyaz renkli oya ipleri ile bu örnek çalışma yapılmıştır. Buna benzer baharı hatırlatan değişik bir oya örneği arıyorsanız tığ işi bahar çiçekleri oya modeli yapılışına da bakabilirsiniz.

Yıldız Motifli Tığ Oyası Yapımı

Bu yeni oya örneği iki aşamadan oluşmuştur. Videosunda ilk olarak büyük yıldız motifinin yapılışı anlatılmıştır. Yıldız çiçeği oyası tomurcuk kısmında sarı, taç yapraklarında ise beyaz renk kullanılmıştır. Motifin yapımına beyaz iple orta kısmı için 10 zincirli bir yuva elde edilerek başlanmıştır. Sonrasında etrafına zincirle köprüler yapılmış ve bu köprülere de tırabzanlarla 5 tane yaprak çalışılmıştır. Tomurcukları da oluşturulan yuvalara 4 zincirli pimpiriklerle oluşturulmuştur.

Yıldız Çiçeği Tığ Oyası
Yıldız Çiçeği Tığ Oyası

Yıldız çiçeği motiflerinin yazmadan ayrı yapılışı bu şekilde anlatıldıktan sonra verilecek arayı belirleme adımına geçilmiştir. Bunun için 3 tane örümcekle başlayıp biten, tepesi pimpirikli motifler yapılmıştır. Sonrasında yıldız motiflerinin eklenecek zemini oluşturulup yıldız çiçekleri eklenmiştir.

Anlatımlı Yıldız Çiçeği Tığ Oyası Videosu

Bu yeni çeyizlik oya modeli olan yıldız çiçeği tığ oya örneğinin yapılışını birebir anlatımlı videosundan izleyerek öğrenebilirsiniz. Bu tarz yeni model oyalar görmek ve yapılışlarını öğrenmek istiyorsanız sitem ile sosyal hesaplarımı takipte kalınız.

Kaynak: https://youtu.be/bJLf6n5-Ebg (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı