Yıldız Çiçeği Örgü Örneği Yapımı

Yıldız Çiçeği Örgü
Yıldız Çiçeği Örgü

Merhaba hanımlar; bu seferki videolu örgü örneğimiz yıldız çiçeği örgü örneği olacak. Sizin için gayet kolay olacak bu örgü modelini aşağıda paylaşacağım yazılı anlatımından ve anlatımlı videosundan yararlanarak yapabilirsiniz. Daha önceden tek renkli yıldız örgü modelinden bahsettiğimiz  bu örgü modelinden diğerlerinden farklı olarak iki renk kullanılmıştır. İki renkli yıldız çiçeği örgü modeli diğer yıldız örgü örnekleri baz alındığında biraz daha şık bir örgü modeli olarak göze çarpmaktadır. Bu model diğer paylaştığımız örgü modelleri ile karşılaştırıldığında oldukça hızlı tamamlayabileceğiniz ve yaparken de zevk duyabileceğiniz bir örnek olacaktır. Bu örnekte yeni başlayanlar için çok basit örgü desenleri vardır.

Yıldız Çiçeği Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Yıldız Çiçeği Motifinin Yapılışı

Sağ elinizle sağ şişinize sol şişinizden 5 ilmek alın. Sonrasında sol elinizle sağdaki şişinize aldığınız bu 5 ilmeğin hepsinin içine batın. Sol şişiniz ile bu 5 ilmeğin içinde iken sırasıyla 1 ters örgü, örme yönüne göre şişe ipi sarın, 1 ters örgü, örme yönüne göre şişe ipi sarın, 1 ters örgü işlemlerini uygulayın. Bu şekilde yıldız çiçeği örgü modelinin çiçek motifini öğrenmiş olduk. Aşağıdaki anlatımda bu motife sıra geldiğinde yıldız çiçeği motifi yapılır diye yazdığında bu işlemleri uygulamanız gerekecektir.

İki Renkli Yıldız Çiçeği Modelinin Yapımı

Modelimiz iki renkten oluştuğu için anlatımda renkleri A ve B diye ayırıyoruz. A rengi ile 6’nın katları ve +1 ilmek olacak şekilde örmeye başlıyoruz.

Sıra 1 (Ters Yüz) : A Rengi ile tüm ilmekler düz örülür.

Sıra 2 (Ön Yüz) : B rengi ile sırası ile yapılacaklar: 1 kaydırın, 5 ilmeği düz örün – bunu yaparken her ilmek için ipi şiş etrafına iki kez sarın, 1 kaydırın; bu işlemleri sıra sonuna kadar devam ettirin.

Sıra 3 : B rengi ile sırayla bu işlemleri uygulayın: 1 kaydırın, yıldız çiçeği motifi örün, 1 kaydırın; sıranın sonuna kadar aynılarını tekrarlayın.

Sıra 4 : A renk ip ile yapılacaklar : 1 ilmek düz örün, 5 ilmek düz örün – ardındaki serbest ip ile sonraki ilmeği örün; son 6 ilmeğe kadar tekrarlayın, son 6 ilmeği düz örün.

Sıra 5 : A renk iplik ile tüm ilmekleri düz örün.

Sıra 6 : B renk iplik ile : 4 ilmek kaydırın, 5 ilmek düz örün – örerken her ilmek için ipi şiş etrafına iki kez dolayın, 1 ilmek kaydırın; son 3 ilmeğe kadar tekrarlayın, son 3 ilmeği kaydırın.

Sıra 7 : B rengi ile : 4 ilmek kaydırın, yıldız çiçeği motifi örün, 1 ilmek kaydırın; sıranın son 3 ilmeğine kadar tekrarlayın, son 3 ilmeği de kaydırın.

Sıra 8 : A renk ip ile : 4 ilmek düz örün, 5 ilmek düz örün –  ardındaki serbest ip ile sonraki ilmeği örün, son 9 ilmeğe kadar yaptıklarınızı tekrarlayın, son 9 ilmeği düz örün.

Sıra 9 : A rengi ile bütün ilmekleri düz örün.

Son olarak sıra 2 ve 9’u tekrarlayın ve modeli bitirin.

Yazılı anlatımımız bu kadar. Videodan görsel olarak nasıl yapıldığını işten anlayanlar kolaylıkla kavrayabileceklerdir. Gayet kolay bir örgü modeli. Bir çok örgü işinde rahatlıkla bu modeli hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Hepinizi şimdiden iyi örgüler diyerek, kolay gelsin diyorum hanımlar.

Videolu Anlatım :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı