Yeni Yalancı İğne Oyası Modeli Yapımı

Yeni Yalancı İğne Oyası Modeli
Yeni Yalancı İğne Oyası Modeli

İğne oyasından tığ oyasına çevrilmiş yeni bir yalancı iğne oyası modelinin nasıl yapıldığını aktaracağız. Bu videolu anlatımla gösterişli ve yapımı çok da zor olmayan bir tığ oyası örneği öğrenmiş olacaksınız. Büyük çiçek motifleri oya kenarı haricinde yapılan ve sonradan yazmaya eklenen bu güzel kenar oyasını çok beğeneceksiniz.

Motifin üçüncü sırasında uzun ilmekleri elde etmek için dondurma çubuğundan yararlanılmıştır. Bunun haricinde yeni yalancı iğne oyası örnek anlatımı 21 numaralı tığ ile gerçekleştirilmiştir. Verilecek arayı belirlemek ve yalancı iğne oyası motiflerini eklemek için de tığ batısı üzerine bir sıra pimpirik yapılmıştır.

Çiçek Motifli Yalancı İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Yeni oya modelinin ayrıca videolu anlatımı da bulunmaktadır. Yapımına çiçek motiflerinin yapımı ile başlanmıştır. 12 tane zincir çekip bir halka oluşturulmuş ve ilk etapta bu halka içine motifin altındaki 3 adet yaprak yapılmıştır. Yapraklar tırabzanlarla artırma ve eksiltme yapılarak oluşturulmuştur.

Yeni Yalancı İğne Oyası Örneği
Yeni Yalancı İğne Oyası Örneği

Bir sonraki sırada beyaz iple tepesine üçlü tırabzanlarla 3 tane yaprak çalışılmıştır. Motifin üçüncü sırasında dondurma çubuğu ile 21 tane ilmek uzatılmıştır. Uzatılan ilmekler dondurma çubuğundan çıkartılarak 2 zincir çekip başına dolamadan batarak toplanmışlardır.

Sonra 4 zincir çekilip modelin düz yüzüne geçilmiştir. Her seferinde 3 zincir çekip başına dolamadan 2 zincirli yerlere batılmıştır. Son sırada 10 zincirli köprüler yapılmıştır. Son aşamada da bu köprüler 2 zincir çekip başını dolamadan batarak doldurulmuşlardır.

Ara ve zemin için yazma kenarı tığ batısı üzerine ikili tırabzan arasına 4 zincir kapatarak pimpirikler yapılmıştır. Tam 15 tane olunca da hazırlanan yalancı iğne oyası motifleri eklenmiştir.

Tığ İşi Yeni Yalancı İğne Oyası Modeli Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/WI5BooOgXuE (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı