Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Yeni Yalancı İğne Oyası Modeli Yapımı

Yeni Yalancı İğne Oyası Modeli Yapımı

Yeni Yalancı İğne Oyası Modeli
Yeni Yalancı İğne Oyası Modeli

İğne oyasından tığ oyasına çevrilmiş yeni bir yalancı iğne oyası modelinin nasıl yapıldığını aktaracağız. Bu videolu anlatımla gösterişli ve yapımı çok da zor olmayan bir tığ oyası örneği öğrenmiş olacaksınız. Büyük çiçek motifleri oya kenarı haricinde yapılan ve sonradan yazmaya eklenen bu güzel kenar oyasını çok beğeneceksiniz.

Motifin üçüncü sırasında uzun ilmekleri elde etmek için dondurma çubuğundan yararlanılmıştır. Bunun haricinde yeni yalancı iğne oyası örnek anlatımı 21 numaralı tığ ile gerçekleştirilmiştir. Verilecek arayı belirlemek ve yalancı iğne oyası motiflerini eklemek için de tığ batısı üzerine bir sıra pimpirik yapılmıştır.

Çiçek Motifli Yalancı İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Yeni oya modelinin ayrıca videolu anlatımı da bulunmaktadır. Yapımına çiçek motiflerinin yapımı ile başlanmıştır. 12 tane zincir çekip bir halka oluşturulmuş ve ilk etapta bu halka içine motifin altındaki 3 adet yaprak yapılmıştır. Yapraklar tırabzanlarla artırma ve eksiltme yapılarak oluşturulmuştur.

Yeni Yalancı İğne Oyası Örneği
Yeni Yalancı İğne Oyası Örneği

Buna da Göz Atın: 21 Tane Yalancı İğne Oyası Videolu Anlatımı

Bir sonraki sırada beyaz iple tepesine üçlü tırabzanlarla 3 tane yaprak çalışılmıştır. Motifin üçüncü sırasında dondurma çubuğu ile 21 tane ilmek uzatılmıştır. Uzatılan ilmekler dondurma çubuğundan çıkartılarak 2 zincir çekip başına dolamadan batarak toplanmışlardır.

Sonra 4 zincir çekilip modelin düz yüzüne geçilmiştir. Her seferinde 3 zincir çekip başına dolamadan 2 zincirli yerlere batılmıştır. Son sırada 10 zincirli köprüler yapılmıştır. Son aşamada da bu köprüler 2 zincir çekip başını dolamadan batarak doldurulmuşlardır.

Buna da Göz Atın: Anlatımlı Kum Boncuklu Yalancı İğne Oyası Yapılışı

Ara ve zemin için yazma kenarı tığ batısı üzerine ikili tırabzan arasına 4 zincir kapatarak pimpirikler yapılmıştır. Tam 15 tane olunca da hazırlanan yalancı iğne oyası motifleri eklenmiştir.

Tığ İşi Yeni Yalancı İğne Oyası Modeli Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/WI5BooOgXuE (Ören Hanım)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here