Yeni Sıralı Tığ Oyası Yazma Kenarı Modeli

Yeni Sıralı Tığ Oyası Yazma Kenarı Modeli
Yeni Sıralı Tığ Oyası Yazma Kenarı Modeli

Okuyucularım için en yeni başörtü oya modelleri araştırmaya ve paylaşmaya devam ediyorum. Bu konuda 2 sıradan oluşan sıralı bir tığ oyasının yapım aşamalarından bahsedeceğim. Oya ve Dantel Dünyası kanalının bu yeni tığ oyası sıralı yarım çiçekli motifler ile güzel bir görüntü oluşturmuştur.

Yeni sıralı tığ oya modeline baktığımızda sarı ve mor renklerle işlendiğini görüyoruz. Aynı yapımı basit sıralı tığ oyası modelinde olduğu gibi bununda kolay bir yapılışı bulunmaktadır. Örümcek, zincir ve tırabzan çekmeyi biliyorsanız videosunu da izlediğinizde kolaylıkla üstesinden geleceğinize eminim.

En Yeni Sıralı Tığ Oyası Yapılışı

Yazmanın tığ batısı oya örneğinin ikinci sırasında kullanılan sarı renkle yapılmıştır. Ardından ilk sıranın yapımına geçilmiştir. Mor renkle tığ batısının 6 kutucuğuna 2 zincir çekip başına 1 kez alarak üç tırabzanlı 6 kutucuk çalışılmıştır. Her 6 kutucuk arasına da örümcekle başlanıp örümcekle bitirilen 5 adet 6 zincirli yuva elde edilmiştir. Bu sıra bu iki işlemin tekrarı şeklinde meydana gelmiştir.

Yeni Sıralı Yazma Kenarı Oyası
Yeni Sıralı Yazma Kenarı Oyası

İkinci sıra için sarı renkli ipe geçilmiş ve ip 6 kutucuğun ikincisine sabitlenmiştir. Bu kutucukla birlikte devam eden 3 kutucuğa toplamda 4 adet ikili tırabzan çalışılmıştır. Ara geçişlerde de 2 zincir çekilmiştir. İkinci aşamada 2 zincir çekip başta yapılmış olan 6 zincirli ilk yuvaya girilmiştir. Bu 6 yuvanın her birine altışar adet üçlü tırabzan dolguları yapılmıştır. Diğer yuvaya geçiş ise tığın başına 2 kez sarılarak sağlanmıştır. Bu işlemlerin tekrarı ile ikinci sırada tamamlanmıştır.

Anlatımlı Yeni Sıralı Tığ Oya Örneği Videosu

Yukarıda anlatılan işlemlerin tüm detayları aşağıda yayınladığım sıralı oya videosunda gösterilmiştir. İzleyerek sizler de bu kolay yazma kenarı oyasını yapabilirsiniz. Bir sonraki farklı yazma kenarı modelleri paylaşımlarında görüşmek dileği ile…

Kaynak: https://youtu.be/eOFWmfx6-gc (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı