Yeni Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Yeni Sıralı Tığ Oyası Yapımı
Yeni Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Ara vermeden bitişik bir şekilde örülen anlatımlı sıralı oya örneklerine yer vermeye devam ediyorum. Bilindiği üzere sıralı tığ oyaları ara vermeden yapılan bitişik motiflerden oluşmaktadır. Bu örnek model itibari ile kolay oya örnekleri içerisinde yer almaktadır. Tabi daha zorlu sıralı oya modelleri de bulunmaktadır. Misal, yine sıralı bir şekilde örülen sıralı çiçek motifli oya modeli de bu oyaya nazaran yapımı biraz daha zordur.

İki farklı rengin kullanıldığı sıralı tığ oyası yazmalarınızda oldukça şık duracaktır. Kullanılan renkler ve tasarımı bunu belli etmekte ve sıralı oya modelleri içerisinde yerini almaktadır.

Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Yeni sıralı tığ oyası 4 sıradan oluşmaktadır. İlk sırada tığ batısının yapıldığını görmekteyiz. İkinci sırada oyanın ana motiflerinin zemini oluşturacak kutucuklar yer almaktadır. Üçüncü ve dördüncü sırada ise üçgen sıralı motiflerin örülmesi gerçekleştirilmiştir.

Gelin hep birlikte oyamızın yapımını biraz daha detaylı inceleyelim.

Sıralı Tığ Oyası Nasıl Yapılır
Sıralı Tığ Oyası Nasıl Yapılır

Tığ batısını yaptıktan sonra ikinci sıraya kutucukların yapımına geçiyoruz. İki zincir çekip başına 1 kez dolayarak yandaki tığ batısına girdikten sonra ipimizi 2-2 şeklinde örüyoruz. Bu şekilde tüm yazma boyunca devam ediyoruz.

Üçüncü sırada diğer renk ipe geçerek ipimizi bir alt sıradaki kutucuğa sabitliyoruz. Beş zincir çekip başına 2 sararak iki kutucuk atlayıp üçüncüye giriyoruz. Önce 1 kez sonra 2-2 alarak örüp 5 zincir çekerek daha önceden ördüğümüz çubuğa sık iğne ile kapatıyoruz. Aşağıya doğru inmek için 6 sık iğnesi yapıp yedinciyi hemen yandaki kutucuğa kapatıyoruz. Tekrar 5 zincir çekerek aynı işlemleri yazma boyunca tekrarlıyoruz.

Dördüncü sırada diğer renk ipi bir alt sırada örmüş olduğumuz 5 zincire sabitliyoruz. Altı tane sık iğnesi yaparak yukarı doğru çıkıp yedinciyi tepedeki yuvada kapatıyoruz. Şimdi yukarı pimpiriklerimizi oluşturacağız. İki zincir çekip başına 1 kez sarıyoruz ve tekrar aynı yuvaya girip 2-2 alarak örüyoruz. Dört zincir çekip aradan girip kapatarak yukarı bir pimpirik yapıyoruz. İki zincir çekip tekrar aynı yuvaya giriyoruz ve sık iğne ile kapatıyoruz. Bu şekilde toplamda 3 pimpirik örüyoruz. Şimdi ikinci sırada yaptığımız sık iğnelere batarak yine sık iğne örüp aşağıya iniyoruz. Aşağıya inmek için 6 sık iğne yaptıktan sonra yedinciyi de iki batı arasında kapatıyoruz. Yandaki 5 zincirli yere tekrar 6 sık iğnesi ile aynı işlemleri tekrarlayıp tüm sırayı bitirdikten sonra oyamız tamamlanacaktır.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı