Yeni Sarkık Bere Örgü Modeli Yapılışı

Yeni Sarkık Bere Örgü Modeli Yapılışı
Yeni Sarkık Bere Örgü Modeli Yapılışı

Örgüye yeni başlayanların yapabileceği bir yapım zorluğuna sahip sarkık bere yapımı ile birlikteyiz. Malum kış yaklaşıyor. Sonbahar aylarında olduğumuz bu zamanlar da örgü örmeyi sevenler hazırlıklarına şimdiden başladı. Kışın en çok kullanılan ve başımızı sıcak tutan da örgü berelerdir. Berenizi daha örmediyseniz bu güzel örgü bere modelini örmenizi tavsiye ediyorum.

Çevrenin bitmiş hali 45,5 cm’dir. Şapka çeşitli boyutlara uyabilecek şekilde uzayabilir. Bitmiş haldeki uzunluğu ise 30,5 cm.’dir.

Sarkık Bere İçin Kullanılan Malzemeler

  • 1 yumak Lion Brand Alpaka marka iplik
  • 9 (5,5 mm) numara iki ucu sivri örgü şişi
  • İlmek işaretleyici
  • 9 (5,5 mm) numara kablolu örgü şişi
  • Yorgan ya da örgü iğnesi

Sarkık bere için alpaka yününden bir kullanılmıştır. Beremizin çevresi uzun olduğu için çok ilmek atacağımızdan dolayı normal şiş yanında kablolu şiş yardımcımız olacaktır. İlmek sayılarını karıştırmamak için de ilmek işaretleyici kullanılmıştır.

Sarkık Bere Nasıl Örülür

Sarkık bere 10 turdan oluşmaktadır. Bere, kablolu örgü şişi ile başlanmış olup ilmek azaltma aşamasına gelindiğinde iki uçlu şişlere geçilen tek parçalı bir örgüdür. Berenin kenarı hafifçe sağa doğru dönecek şekilde tasarlanmıştır.

Sarkık Bere Nasıl Örülür
Sarkık Bere Nasıl Örülür

Kablolu şiş ile 72 ve katları olacak şekilde ilmek örülerek bereye başlayın. Tur için bir ilmek işaretleyicisi yerleştirin. Sol şiş üzerindeki ilk ilmekleri sağ şişten gelen iplik ile örterek birleştirin ve ilmekleri bükmemeye özen gösterin.

Berenin kenarı 5 turdan oluşmaktadır. Lastik örgü için tüm çevresi boyunca tekrarlamak sureti ile 2 düz 2 ters şeklinde ilerleyin. Lastik örgü için bunu 6 kez daha tekrarlayın.

Berenin gövdesi için 1. turdan 8. tura kadar düz örün. 9. ve 10. turları da ters örün. 1. ve 10. turlar arasını 5 kez daha tekrarlayın.

Berenin baş kısmı 17 turdan oluşmaktadır. 1, 3, 5, 7, 11, 13, 15 ve 17. turlarda eksiltme yapın. Eksiltme yapacağınız tura 10 ilmek düz örerek başlayın. Sonraki turlarda düz öreceğiniz ilmekleri 1 azaltın. Her azaltma turunda düz öreceğiniz ilmeklerden sonra gelen 2 ilmeği birlikte düz örmeyi unutmayın. On yedinci turda 2 ilmeğiniz kalacak, onları birlikte düz örün. 2, 4, 6, 8, 12, 14 ve 16. turlardaki ilmeklerin hepsini düz örün. Yalnızca 9. ve 10. turlardaki ilmekleri ters örün.

Uzun bir iplik kuyruğu bırakarak ipliği kesin. Geriye kalan ilmekler boyunca kuyruğu toplayın. Sağlam bir düğüm atın. Örgü bitmiştir artık gönül rahatlığı ile berenizi ister kullanın isterseniz de bir sevdiğinize hediye edin.

Aynı modele ait olmasa da aşağıda yapmayı düşünenlere yardımcı olacak sarkık bere yapılış videosu ekliyorum.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı