Yeni Namaz Veya Mevlit Örtüsü Oyası

Namaz Veya Mevlit Örtüsü oyası Yapımı
Namaz Veya Mevlit Örtüsü oyası Yapımı

Mevlit örtüleri ve namaz örtüleri kenarlarında kullanabileceğiniz güzel bir pimpirikli dağ oyasının yapımını inceleyeceğiz. Bu namaz ve mevlit örtüsü oyası aynı zamanda iğne oyasından tığ oyasına çevrilmiş bir oya modelidir. Oldukça şık görünümlü bu tığ oyasını mutlaka değerlendireceğinizi düşünüyorum.

Mevlit örtüsü ya da namaz örtüsü oya modeli tığ batısı haricinde iki sıradan oluşuyor. İlk sıra örümcekli bir dağ oyasıyla, ikinci sıra ise dağların yanına iliştirilen pimpiriklerle yapılmıştır. Dağların yapımında yeşil, pimpiriklerde ise pembe ile kırmızı renkte oya ipleri kullanılmıştır.

Eğer daha süslü bir namaz örtüsü kenar oyası istiyorsanız da boncuklu namaz örtüsü oyası yapılışına da mutlaka bakmalısınız.

Namaz Örtüsü ya da Mevlit Örtüsü Oyası Yapımı

İki dağ arası için 3 tığ batısının üzerine 2 zincir kapatılmış ve ardından dağ oyalarının yapımına geçilmiştir. Dağ oyalarına örümcekle başlanmış ve pimpiriklerle yukarı doğru eksiltme yapılarak ilerlenmiştir.

Yeni Namaz Veya Mevlit Örtüsü Oya Örneği
Yeni Namaz Veya Mevlit Örtüsü Oya Örneği

Tüm dağ oyaları tamamlandıktan sonra sol kenarlarına 4 adet pimpirikli motif yapılmıştır. Pimpirikli motifler iki ayrı renkle çalışılmış olup her motifte 4 tane 4 zincirli pimpirik kullanılmıştır. Bu 4 pimpirikten ikisi kırmızı ve diğer ikisi de pembe işlenmiştir. Aynı renkteki pimpirikler yapılırken birinden diğerine geçiş için örümcek çekilmiştir.

Anlatımlı Namaz veya Mevlit Örtüsü Oyası Videosu

Bu güzel namaz ve mevlit örtüsü oyasının yapımını öğrenmek için aşağıdaki anlatımlı yapılış videosunu izlemelisiniz. Kendi yazma renginize göre kullanacağınız oya ipleri ile aynı güzellikte oyalar çıkaracağınıza eminim.

Kaynak: https://youtu.be/6i14IDNIaJ8 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı