Yeni Model Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Yeni Model Sıralı Tığ Oyası Yapımı
Yeni Model Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Yeni model sıralı tığ oyaları arayışı içerisinde olanlar için güzel bir model keşfettim. Videolu anlatımı da bulunan yeni sıralı tığ oyası modelini çok beğeneceksiniz ve zevk alarak yapacaksınız. Yapılışı tam olarak 3 sıradan oluşan bu oya örneği için iki farklı renkte oya ipine ihtiyaç duyacaksınız. Gelin bu yapımı basit tığ oyası modelini biraz inceleyelim.

Yeni sıralı tığ oyası ilk sıra resminden de anlaşılacağı üzere bilindik üçgen çubuk motiflerinden oluşmaktadır. Yapılışı ise kısaca şu şekildedir. Beş zincir çekilip başına 2 kez doladıktan sonra üçüncü tığ batısına girilir. Ardından ilmekler sırası ile 1-2-2 kez alınarak yukarı çıkılır. Tepede 4 zincir çekilir ve çıkılan yere girip kapatılır ve 6 tane sık iğnesi ile tığ batısına kadar inilir. Bir sık iğnede tığ batısı içinde yapılarak bu sıradaki çubuklu motifler bu şekilde çalışılır.

Yeni Model Sıralı Tığ Oyası
Yeni Model Sıralı Tığ Oyası

İkinci sırasında ise yeni model sıralı tığ oyası örneğinin beyaz renk iple yapılmış olan tomurcukları görüyoruz. İlk sırada yapılan 4 zincirli yuvanın içine ip sabitlenir. Üç zincir çekilip başına 1 kez dolanıp aynı yuva içerisinde kapatılır. Aynı yuvaya kapatılmak suretiyle ilmekleri 1-2-2 şeklinde alıp 4 tane tırabzan yapılır. Sonunda ise tekrar 3 zincir çekilir ve yine aynı yuva içine 1 sık iğnesi ile kapatılır. Diğer motifin yapımı için diğer 4 zincirli yuvaya geçiş için ise 5 zincir çekilir. İkinci sıra bu şekilde tekrarlanarak devam ettirilir.

Son sıra olan 3. Sırada tekrar mor ipe geçilerek ikinci sıradaki motiflerin arasına farklı motifler işlenmiştir. İp, ikinci sırada motifler arası geçiş olarak örülen 5 zincire tutturulur. İlk baştaki 3 zinciri de sayarsak toplamda 5 tırabzan (1-2-2) yapılır. Oya ters çevrilir ve 4 zincirli bir yuva elde edilerek tekrar düz yüze dönülür. Daha sonrasında elde edilen bu yuvaya 5 defa 4 zincir çekip kapatılarak pimpirikler yapılır. Üç zincir çekilip sık iğnesi ile 5 zincirin üzerine kapatılır. Bu sıradaki diğer motifin yapımına geçmek için ise 4 zincir çekilir ve bir alt sıradaki tomurcukların arkasından geçilerek kapatılır.

Yeni Model Sıralı Tığ Oyası Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı