Yeni Kum Boncuk Oyası Yapımı

Tığ İşi Kum Boncuklu Oya Modeli
Tığ İşi Kum Boncuklu Oya Modeli

Yapılışı biraz karışık gibi görünse de bu kum boncuklu tığ oya örneği oldukça hoşunuza gidecek bir model olacak. Farklı renkteki boncukların farklı renkteki oya ipi ile bütünleşmesi sonucunda ortaya adeta bir şaheser çıkartılmış.

Bu tığ oya modelinin yapılışında n küçük boy kum boncukları kullanılmış. Ortada bir boncuk ve etrafını çevreleyen 6 boncukla birlikte toplamda 7 boncuğun kullanılması ile oluşturulmuş. Arada zincirler çekip diğer kum boncuklu gruplarla birleştirilerek güzel bir oya örneği meydana gelmiş.

Yapımı önceden belirttiğim bu oyanın daha kolay olanının yapılışına bakmak için kum boncuklu kalem oyası konumu da bakabilirsiniz.

Yeni Model Kum Boncuklu Tığ Oyası Yapılışı

İlk önce ipe kum boncukların dizilmiş ve boncukların düşmeyeceği şekilde bir miktar zincir çekilmiş. İlk etapta 6 boncuk bir daire şeklinde sabitlenmiş. Ardından 1 boncuk daha atılıp bu 6 boncuğun arasına ilave edilmiş. Daha sonra üstüne bir tane zincir çekilmiş ve üzerine 3 tane boncuk atılıp sabitlenmiş. Devamında 6 adet zincir çekilip 7 boncuklu çiçeğin önündeki zincire sabitlenmiş.

Yeni Model Kum Boncuklu Tığ Oyası
Yeni Model Kum Boncuklu Tığ Oyası

Sonrasında bu 6 zincirden oluşan yuvaya bu sefer 4 boncuk kapatılmış ve zincirin kalan kısmına 5 tane tırabzan yapılmış. Böylelikle kum boncuklu tığ oya örneğinin ilk motifi oluşturulmuş. Diğer motifler de aynı yöntemle yapılarak oluşturulan boncuklu oya modeli tığ batısına artık eklenebilir hale getirilmiş.

Anlatımlı Tığ İşi Kum Boncuklu Oya Modeli Videosu

Kum boncukların gruplandırılarak birlikte işlenmesi, aralarının doldurulması gibi işlemleri aşağıdaki videosunda daha iyi öğrenebilirsiniz. Farklı renkte ve şekilde boncuklarla deneme yapıp daha güzel boncuklu oyalar elde edebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/NrUtQbifwHs (Oya Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı