Yeni Firkete Oyası Yapımı

Yeni Firkete Oyası Yapımı
Yeni Firkete Oyası Yapımı

Yeni firkete oya modelleri arayışı içerisinde olan hanımlar bu videoya çok sevineceklerdir. Bu videoda yeni firkete oyası yapımı anlatımlı olarak gösterilmiştir. Firkete oyası yapıldıktan sonra da uçlarına tığla üç yapraklı renk renk çiçekler işlenmiştir. Bu çiçekler oyayı daha zengin göstermiştir.

Firkete oyası yapımı için gerekli malzemeler şunlardır:

Firkete
22 Numara Tığ
İstediğiniz Renkte Oya İplikleri

Bu malzemeleri önceden tedarik edip yeni bir firkete oya modeli öğrenmek için aşağıda paylaşacağım yapılış videosunu izleyebilirsiniz.

Eğer firkete iğne oyaları arayışı içerisinde iseniz şu motifli firkete oyası yapımına da bir göz atabilirsiniz.

Yeni Firkete Oyası Modeli
Yeni Firkete Oyası Modeli

Oyayı bittiğinde kolay çıkarabilmek için firketenin açık kısmı aşağıya gelecek şekilde tutulmuştur. Bu yeni firkete oya örneğine başlamadan önce tığ yardımı ile zincir çekip ilmek uzatılıp firketeye geçirilmiştir. Bu ilmeğin düğümlü yeri arka ortaya gelecek şekilde konumlandırılmıştır. Tığ ile ilmeğin arasından girilip düğümün üzerinden ip alınarak sık iğne ile kapatılmıştır. Orta kısmı elde edildikten sonra da firkete oya modelinin yapımına geçilmiştir.

Orta kısım oluşturulduktan sonra her sık iğneden sonra ilmek uzatılıp tığ çıkartılarak ilmeğin arkasından tekrar girilmiştir. Girdikten sonra firketeyi döndürülüp boştaki ipin ucu alınarak ilmek edinilmiştir. Sol tarafta kalan en son örülen ilmeğin öne bakan kanadından alınarak ortaya sık iğne yapmak sureti ile ilerlenmiştir.

Artık yeni firkete modeli tamamlanmıştır. Firketeden çıkartılıp zincir işlemine geçilmiştir. İlmekler 6’şarlı gruplar halinde tığa alınıp sık iğne ile kapatıldıktan sonra 8 zincirle diğer gruba geçerek toplanmıştır. Bu zincirleme ve toplama işi sadece bir tarafta kalan ilmeklere uygulanmış olup firkete oyasının yazmaya dikim yeri oluşturulmuştur.

Firkete oyasının diğer kısmında kalan ilmekler de 6’şarlı gruplar halinde farklı renklerde oya ipi ile toplanmıştır. Bu gruplar sık iğne ile sabitlendikten sonra üzerlerine üçlü tırabzanlardan oluşan 3 tane yaprak çalışılmıştır.

Çiçek Motifli Yeni Firkete Oyası Yapımını Anlatan Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı