Oya Dantel Videoları

Yeni Düğüm Oyası Modeli Yapımı

Düğüm Oyası Nasıl Yapılır
Düğüm Oyası Nasıl Yapılır

İğne oyalarının farklı örnekleri ve farklı yapılışları da vardır. Bunlardan biri de düğüm oyasıdır. Motifleri dondurma çubuğu ile yapılıp hazırlandıktan sonra yazma kenarlarına eklenmektedir. Bilen bilir ama bilmeyenler ve merak edenler için bu videolu anlatım oldukça işinize yarayacaktır.

Bu motifleri yazma kenarından ayrı yapılan bir iğne oyası çeşididir. Motifleri inci boncuklar kullanılıp etrafı dondurma çubuğu ile düğümlenerek hazırlanır. Sonra düğümlenen halka şekli iğne ile işlenerek motifler hazır hale getirilir.

Yeni Düğüm Oyası Nasıl Yapılır?

Bir dondurma çubuğu bulunur ve ucu biraz makasla inceltilir. Oya ipi inceltilen kısma 3 defa sarılır. Sarılan kısmın altından iğne geçirilir ve bir düğüm atılır. Sarılan ip çubuktan çıkarılır ve sarımlı bir halka elde edilir. Orta boy inci alınarak iğne iplikten geçirilir ve halkanın ortasına getirilir. Bir düğüm daha atılarak inci halkanın ortasına sabitlenir ve fazlalık ip kesilir. Ardından diğer kalan iple halkanın çevresine düğüm atılarak bordür yapılır.

Yeni Düğüm Oyası Modeli
Yeni Düğüm Oyası Modeli

Düğüm oyasının motifleri bu şekilde tek tek hazırlandıktan sonra yazma ya da tülbent kenarındaki oyanın üzerine eklenir.

Anlatımlı Yeni Düğüm İğne Oyası Videosu

Motiflerinin bir kısmında düğüm tekniğinin kullanıldığı yeni oya örneğinin detaylı anlatımı aşağıdaki videoda yapılmıştır. Düğüm oyalarının ve ekleneceği zemin oyalarının nasıl yapıldığı ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/JjqND1M2LtI (HATİCE’NİN İĞNE OYALARI)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı