Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Yeni Çeyizlik Havlu Kenarı Modeli Yapımı

Yeni Çeyizlik Havlu Kenarı Modeli Yapımı

Yeni Çeyizlik Havlu Kenarı Örneği
Yeni Çeyizlik Havlu Kenarı Örneği

Yapımında dondurma çubuğu ile serum halkadan yararlanılan yeni çeyizlik havlu kenarı modeli yapılışından bahsedeceğiz. Bu çalışmada yarım daire şeklinde hazırlanmış motiflerin yan yana eklenip kenar bandı ile birleştirilmesi ile oluşturulmuş iğne oyası tadında yeni bir havlu kenarı örneğinin yapılışını öğreneceksiniz.

Dondurma çubuğu ve serum halka yarım daire motiflerin yapılışında kullanılmıştır. Dondurma çubuğu ile motifin 6. sırasındaki uzun ilmekler elde edilmiştir. Serum halka ise motifin ortası için yani başlangıcını oluşturmada kullanılmıştır. Turuncu ve beyaz olmak üzere iki ayrı oya ipi kullanılarak tığ ile çalışılmıştır.

Tığ İşi Çeyizlik Havlu Kenarı Modeli Nasıl Yapılır?

Yeni çeyizlik havlu kenarı örneğinin yapımına yarım daire şeklindeki motiflerin yapımı ile başlanmıştır. Bunun için de serum halka içi sık iğne ile doldurularak başlanmış ve üzerine de uzun çekilen zincirlerle ve sık iğnelerle köprüler oluşturulmuştur. Bir sonraki sırada da bir altındakinden daha uzun zincirlerle köprüler oluşturulurken sık iğneleme aşamasında uzun ilmekler edinilmeye başlanmıştır. Bu uzatılan ilmeklerin hepsi dondurma çubuğunda toplanmıştır.

Yeni Çeyizlik Havlu Kenarı Modeli
Yeni Çeyizlik Havlu Kenarı Modeli

Bu aşamada ip kesilerek farklı bir renkte iple uzun ilmeler birer zincir çekilerek sabitlenmiştir. Dönüşte ise 3 zincir çekilip iki ilmek arasına kapatılarak 1 sıra daha geçilmiştir. Ardından 1 sıra daha bu şekilde bir sıra daha yapıldıktan sonra ip kopartılmıştır. Tekrar ilk renkteki oya ipine geçilerek 3 zincir çekip batmaya devam edilmiş ve son sırada ise yapılan pimpirikler ile yarım motifler tamamlanmıştır.

Sonra yarım motifler zincir çekilerek yan yana eklenmiş ve ortası tırabzanlı aşağısı ile yukarısı kutucuklu kenar bandıyla havlu kenarı oyası bitirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/AOTE9oZOxPc (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here