Yeni Bir Tek Sıra Oya Yapımı

Tek Sıra Oya Yapımı
Tek Sıra Oya Yapımı

Videolu yazma kenarı tığ oyaları anlatımlarından sıralı tığ oyası örnekleri ile devam ediyoruz. Farklı bir motifi olan, tek renk ip ile işlenmiş ve tek sıradan oluşan harika bu oya modelini çok beğeneceksiniz. Resimden de anlaşılacağı üzere yine çiçekli bir tığ oyası örneği sizleri bekliyor.

Tek sıralı oya yapımı diğer oyaların yapımına nazaran daha basittir. Sizi fazla zorlamaz ve fazla da vaktinizi almaz. Daha fazla örneğe ihtiyacınız varsa örümcekli sıralı oya ve yine basit sıralı çiçekli oya modelleri ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Tek Sıra Oya Örneği Nasıl Yapılır

Her zamanki gibi yazmamızın tığ batısını yapalım. İpimizi tığ batısına sabitledikten sonra bir örümcek çekip başına 2 kez saralım. İki tığ batısı atlayıp üçüncüye girelim. Önce 1 tekli ve sonra 3’de ikili tırabzan örelim. Ardından 4 zincir çekelim ve oyayı döndürelim. Örümcekle zincirin olduğu araya 4 zinciri kapatarak bir yuva oluşturalım. Tekrar 4 zincir çekip oya tekrar döndürüp elde ettiğimiz yuva içine kapatalım. Beş kez 4 zincir çekip aynı yuvanın içinde kapatarak pıtırcık örelim.

Devamında gelen çubuğa sık iğne ile giriş yapıp ilmek alıp uzatalım.  Yine aynı çubuğa girerek ilmek alıp 1 zincir çekip uzatalım. Yedi tane daha bu şekilde ilmek alıp uzatarak toplamda 8 uzun ilmek elde edelim. Boşta ipi tığın ucuna alıp uzun ilmeklerin içinde geçirelim. Tuttuğumuz noktadan girip arasından ilmek alıp geniş bir şekilde kapatıp bir yuva oluşturalım. Yine 5 kez 4 zincir çekip aynı yuvaya kapatarak pıtırcık yapalım. Şimdi örümcek çekelim ve 2 tığ batısı atlayıp üçüncüye örümceği kapatalım.

Motiflerimizi yukarıda anlatıldığı şekilde yazma kenarı boyunca ara vermeden ördüğümüzde tek sıra oya modelimiz tamamlanmış olacaktır.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı