Yeni Bir Örümcek Oyası Yapımı

Örümcek Oyası Yapımı
Örümcek Oyası Yapımı

İki sıradan oluşan oldukça da güzel farklı bir örümcek oyası yapımı ile birlikteyiz. Videolu anlatımı da mevcut olan bu tığ oyası modelinin hiç ara verilmeden örüldüğünü görmekteyiz. Birbirine ekli üçgen şekillerin elde edilmesinden oluşan bu şık ve kolay yazma kenar oyasını kendi yazmalarınıza kolaylıkla uygulayacaksınız.

Örümcek oyası nasıl yapılır, adeta tarif eden bu oyanın yapımında aşağıdaki malzemeler kullanılmıştır:

  • Leylak marka oya ipliği
  • 22 numara (0,5 mm) tığ

Örümcek Oyası Nasıl Yapılır

Örümcekli oya modeli ilk paragrafta bahsettiğim gibi tığ batısını saymazsak 2 sıradan oluşmaktadır. İlk sıra üçgenlerin iç tarafını, ikinci sıra ise dış tarafını oluşturmaktadır. Ana motifi oluşturan iç içe geçmiş bu üçgen motifler birbirlerine ekli bir şekilde ilerlediğinden ara motife gerek duyulmamıştır.

İlk sıra için ipi tığ batısına sabitliyoruz. Ardından boyutları aynı olmak kaydıyla üst üste 7 tane küçük örümcek örüyoruz. Daha sonrasında bu örümcekleri 5 tığ batısı atlayarak 6. tığ batısına sık iğne ile kapatıyoruz. Bu işlemi yazma kenarınız boyunca aynı şekilde tekrarlayıp birinci sıramızı tamamlıyoruz.

İkinci sırada diğer renk oya ipine geçiyoruz. İlk sırada ördüğümüz örümceklerin ilkine tığ ile girip ipi sabitliyoruz. Devamında bir alt sıradaki örümceklere batarak 4 zincir çekip pimpirikler örüyoruz. Ayrıca bu her 4 zincirin başında ve sonunda sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde ikinci sırayı da alt sıradaki örümceklere batıp pimpirikler örerek tamamlıyoruz.

Oldukça kolay bir oya değil mi? Hiç tığ oyasından anlamayanların bile örebileceği bir zorluğa sahip bu örnek ile çok kısa sürede yazmanızın kenar oyasını tamamlayabilirsiniz. Örümcek oya örnekleri içerisinde yapılışı en kolay oya örneklerinden biri diyebiliriz.

Dilerseniz bir diğer örümcekli oya modeli olan örümcekli sıralı oya yapımını da ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı