Ana Sayfa Örgü Videoları Yelpaze Örgü Modeli Tığla Bebek Battaniyesi Yapımı

Yelpaze Örgü Modeli Tığla Bebek Battaniyesi Yapımı

Yelpaze Örgü Modeli Tığla Bebek Battaniyesi Yapımı
Yelpaze Örgü Modeli Tığla Bebek Battaniyesi Yapımı

Kolay yelpaze örgü modeli arıyorsanız tam da üstüne bastınız diyebilirim. Kirpik örgü modeli ya da istiridye örgü modeli gibi isimlerle de anılmaktadır.  Bu model ile çok güzel bir bebek battaniyesi çıkartabilirsiniz. Diğer örgü işlerinizde de kolaylıkla değerlendirebilirsiniz.

Bu modeli yapımı oldukça kolaydır. Ancak sıra bitimlerine mutlaka dikkat edilmelidir. Bu yelpaze örgü örneği çalışmasında diğerlerinde olduğu gibi her sırada yelpaze motifleri kaydırılmaktadır. Her sıra farklı ya da tek renk örülerek güzel battaniyeler örülebilmektedir. Başka bir konumda bahsettiğim 3D yelpaze örgü modeli ile de güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Yelpaze Modeli ile Tığla Bebek Battaniyesi Yapımı

Her istiridye modelinde olduğu gibi buna da zincir çekilerek başlanmaktadır. İlk sıra zincirler üzerine kurulmaktadır. Sonraki sıralar ise her bir yelpazeye ait tırabzanlara batarak yelpaze motifleri örülmektedir. Ayrıca her sırada mutlaka yelpazelerde kaydırma yapılmaktadır.

Tığla Bebek Battaniyesi Yapımı
Tığla Bebek Battaniyesi Yapımı

Yelpaze (istiridye) motifleri üçlü tırabzanlarla örülmektedir. Başlangıçta çekilen zincir 6 ve katları şeklinde çekilmektedir. Her yelpaze için 5 tane üçlü tırabzan yapılmaktadır. Sıra başı sık iğne ile başlanmış olup sıra sonu da sık iğne yaparak bitirilmiştir.

Kurulum sırasından sonraki sıralarda başlangıç ve bitiş ise yarım yelpaze ile gerçekleştirilmiştir. Bunun için başta ve sonda 3 adet üçlü tırabzan örülmüştür. Beşli yelpazeler ise bir alt sıradaki iki yelpaze arasına batarak yapılmışlardır.

Anlatımlı Kolay Yelpaze Örgü Modeli Videosu

Gerçekten yapılış itibari ile kolay bir örgü modeli olan tığla bebek battaniye yapımını aşağıdaki videosundan daha iyi öğrenebilirsiniz. Battaniye haricinde hırka, yelek ve berelerinizde de kullanmayı tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here