Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Yelpaze Motifli Kalem Oyası Modeli

Yelpaze Motifli Kalem Oyası Modeli

Yelpaze Motifli Kalem Oyası
Yelpaze Motifli Kalem Oyası

Sizler için birbirinden güzel ve yeni oya modelleri ve yapılışları bulup paylaşmaya devam ediyorum. Bu seferki model yeni bir tığ işi kalem oyası modeli olacak. Kalem yardımı ile yelpazeye benzeyen motifleri olan bir yazma kenarı oyası öğreneceksiniz.

Modeli özetlersek; yelpaze motifleri haricinde aralarda ortası inci boncuklu çiçek motiflerinin bulunduğunu kolaylıkla görebiliyoruz. İncili çiçek motifleri yazmadan ayrı örülüp sonradan oyaya dahil edilmiştir. Bu yeni kalem oyası örneğine pembe, yeşil ve sarı renkler hakimdir. Eğer daha basit ve boncuklu bir kalem oyası arıyorsanız kum boncuklu kalem oyası yapımı da ilginizi çekecektir.

Yelpaze Motifli Kalem Oyası Yapımı

Oya modeli tığ batısı haricinde 3 aşamadan ibarettir. Verilecek arayı belirlemek için 7 tığ batısına 2 zincir çekip kapatılmıştır. Ardından yelpaze oyasının uzun ilmekleri de kalem vasıtası ile oluşturulmasına geçilmiştir. Uzun ilmekler elde etmek için 7 zincirli bir yuva yapılmış ve bu yuva içerisinden ilmekler kalemle uzatılmıştır. Toplamda her yelpaze için 9 ilmek uzatılmıştır. Bu sıra bu işlemlerin tekrarı ile sonuçlandırılmıştır.

Yelpaze Motifli Kalem Oyası Yapımı
Yelpaze Motifli Kalem Oyası Yapımı

Kalem oyasının ikinci sırasında uzun ilmeklerin her birinin üzerine pembe renkle tırabzanlardan oluşan ufak çiçekler yapılmıştır. Yandaki uzun ilmeğe geçiş 1 zincirle sağlanmıştır. İkinci sırada bu işlemlerin tekrarından oluşmaktadır.

Son olarak yelpaze motiflerinin aralarına sarı renkle 12 yapraklı ve ortası incili minik çiçek motifleri hazırlanmıştır. Hazırlanan motifler yazma kenarına eklenerek yelpaze motifli kalem oyası anlatımı tamamlanmıştır.

Anlatımlı Tığ İşi Yelpaze Kalem Oyası Videosu

Bu 3 aşamasının nasıl yapıldığını görmek istiyorsanız aşağıdaki yapılış videosu sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca yazımda bahsetmediğim bazı püf noktalarını da keşfetmenizi sağlayacaktır. Yapacaklara şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Kaynak: https://youtu.be/XXGOHgI8l_U (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here