Yelpaze Modeli Lif Sabunluk Yapımı

Yelpaze modeli lif sabunluk yapımı
Yelpaze modeli lif sabunluk yapımı

Yabancı bir siteden alınan örgü modeli çevrilip lif sabunluk modeline dönüştürülmüştür. Adına da yelpaze lif modeli ismi konulmuştur. Modeli genişletip büyüterek ayrıca bir bebek battaniyesi olarak da kullanabilirsiniz. Atolyehobi kanalının bu yeni lif modeli çalışmasının ayrıntılarını bu konumda bulacaksınız.

Örneğin yapımında pembe ve beyaz olmak üzere 2 renk kullanılmıştır. İsterseniz her sırada rengi değiştirip daha renkli bir çalışma elde edebilirsiniz. Görünüm olarak diğer düz sabunluk lif modellerine göre 3 boyutlu bir görünüme sahiptir. Kenarı da basit bir oya ile süslenmiştir.

Yelpaze Modeli Sabunluk Lif Modeli Yapımı

Örnek lif örneği çalışmasına bir miktar zincir çekilerek başlanmıştır. Lifte kullanılan yelpaze motiflerinin aralarındaki tırabzan sayıları 8’dir. Ayrıca motiflerin oluşturulması için gerekli olan zincir sayısı 11’dir. Örneği büyütmek isterseniz bu sayıları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Yelpaze Modeli Sabunluk Lif Modeli
Yelpaze Modeli Sabunluk Lif Modeli

Aralarda kullanılan tırabzanlar ikili olarak örülmüştür. Yelpaze modeli sabunluk lif yapımında 2 sıra beyaz, 2 sıra pembe şeklinde ilerlenmiştir. Beyazlı sıraların ilkinde her bir sekizli tırabzan sonrasında yelpaze motiflerinin yapımı için yuvalar oluşturulmuştur. İkinci sırada ise sekiz tırabzanın aralarından girerek yine tırabzanlar örülmüştür. Motif için hazırlanan V şeklindeki yuvaya gelindiğinde ise içerisine 10 tane ikili tırabzan yapılmıştır.

Pembeli sıralara geçildiğinde ise beyazlı kısımlarda yapıldığı gibi tırabzanlar aralarına girilerek yine ikili tırabzanlar oluşturulmuştur. Yelpaze motiflerinin beyazla örülen tırabzanların tepesine gelindiğinde ise her birine batarak pimpirikler örülmüştür. Pimpirikler bir ikili tırabzan üzerine  zincir örülerek hazırlanmıştır.

Anlatımlı Yelpaze Lif Modeli Videosu

Gerçekten farklı bir lif sabunluk modeli olan bu örneği daha iyi öğrenip uygulayabilmeniz için hazırlanmış olan videolu anlatımı aşağıda bulabilirsiniz. Takıldığınız yerde ileri geri sarıp oynatarak modelin yapımını daha iyi öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/Ln7zLcIjLC4 (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı