Yelpaze Kalem Oyası Yapımı

Yelpaze Kalem Oyası Modeli
Yelpaze Kalem Oyası Modeli

İki renk ve iki sıradan oluşan yelpaze kalem oyası örneğinin yapılışını inceleyeceğiz. Instagram’da oldukça beğeni alan bu yeni tığ oyasının yapılışına yakından bakacağız. Tülbent ve yazma kenarlarınıza oldukça yakışacak olan bu oyanın yapılışı ile ilgili detayları yazımızın devamında bulacaksınız.

Yeşil oya ipi ile uzun ilmeklerden oluşan ilk sıra kalem yardımı ile yapılmıştır. Sonraki sıra ise uzun ilmeklerin etrafını çevreleyen bir bordür görünümünde işlenmiştir. Bu iki sıranın yapımında yalnızca zincir ve sık iğne teknikleri kullanılmıştır. Görüldüğü gibi yapması kolay oya modellerinden biridir.

Tığ İşi Yelpaze Kalem Oyası Yapılışı

İlk başlarken 2 zincir çekip diğer tığ batısına kapatılarak bu işlem 6 kez tekrarlanır. Sonrasında 6 zincir çekilir ve terse dönülür. İlk başlarken yapılan zincirlerden ikincisine bu 6 zincir kapatılır. Başta 1 sık iğne-1 zincir çekilir ve ilmek uzatılarak kalem üzerine alınır. Sonrasındaki ilmekler 2 zincir çekildikten sonra ikinci uzatılarak kalem üzerine geçirilir. Kalem üzerine toplamda 7 ilmek toplanır. Yelpaze kalem oyasının ilk sırası bu ilmek uzatma işlemlerinin tekrarı şeklindedir.

Yelpaze Kalem Oyası Örneği
Yelpaze Kalem Oyası Örneği

İkinci sıraya geçildiğinde diğer renkli ipe geçilir ve ip tığ batısı üzeri yapılan 6 adet zincirin ilkine sabitlenir. Daha sonrasında ilk uzatılan ilmek alınır ve sık iğne ile ilk zincirin üzerine sabitlenir. 5 adet zincir çekilerek yine bu ilk uzun ilmeğin içine kapatılarak pimpirik yapılır. Bu işlem diğer uzatılmış ilmekler için de tekrarlanır. Son uzun ilmekten sonra ilmeğin iki kanadına 15 tane sık iğne yapılarak tığ batısına inilir.

Yelpaze Kalem Oyası Videolu Anlatımı

Yeni model tığ işi kalem oyasının yapılışının anlatıldığı videosunu da aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/kZTsU-f423k (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı