Yazma Üzerine Dikilen Boncuklu Oya Yapımı

Yazma üzerine dikilen oya modelleri
Yazma üzerine dikilen oya modelleri

Merhaba hanımlar, yeni bir tığ oyası yapılışı ile yine birlikteyiz. Bu yazımda yazmadan ayrı örülen ve bittikten sonra yazmaya dikilen bir oya modelinin anlatımını sunmaya çalışacağım.

Bazı oya örnekleri yazma üzerinde değil de yazmadan ayrı örülmektedir. Oya tamamlandıktan sonra da yazmaya dikilmektedir. Yazma üzerine dikilen oya modellerine güzel bir örnek de bu boncuk oyası modelidir. Bunun gibi farklı tekniklerle yapılan bir sürü oya bulunmaktadır. Şişte kum boncuk oyası da bunlardan sadece biridir. Sitemde nasıl yapıldığına dair ayrıntılı açıklama vardır.

Yeni boncuk oyası modelleri içerisinde yer alan bu oyayla oya yazmaya nasıl dikilir onu da öğrenmiş olacaksınız. Oyanın yapımında renkli boncuklar kullanılmıştır. Siz daha sade, daha renkli ya da kum boncuklar da kullanabilirsiniz. Yapımında Leylak marka oya ipi ile 22 numara tığ kullanılmıştır. Şimdi gelin biraz da yapımından bahsedelim.

Yazma Üzerine Dikilen Boncuklu Oya Nasıl Yapılır?

İstediğiniz renkte boncukları ipinizin üzerine dizin. İpi tığınıza sabitleyin. Sonra 1 boncuk alın ve örümcek çekin. Dört zincir çekip ilk çektiğinize batarak bir yuva elde edin. Tekrar 4 zincir çekip oyayı tersine döndürün. Önceden yaptığınız yuvanın içine girip bu 4 zinciri kapatın. Beş kez 4 zincir çekip yuvaya batıp kapatarak bir pıtırcık oluşturun. Ardından küçük bir örümcek çekin ve ilk çektiğiniz örümceğin kanadına kapatın. Kalan kısmına da 11 adet sık iğne yapın. Üç zincir çekip oyayı döndürün ve başına bir kez dolayıp ilk sık iğnenin içine batın. Şimdi bu 11 sık iğnenin 5 tanesine batarak önce 1 sonra 2-2 alarak 5 adet tırabzan örün.

Şimdi 1 boncuk daha alıp 1 örümcek daha yapın. Daha önce yaptığınız küçük örümceğe girip çekip uzatarak bu örümceği kapatın. İlk boncuklu motifimiz hazır hale gelecektir. Yazma kenarı boyunca baştan itibaren aynı işlemleri tekrarlamak suretiyle diğer motifleri de oluşturup tamamlayın.

Yeni boncuk oyası modelleri
Yeni boncuk oyası modelleri

Boncuklu Oya Yazmaya Nasıl Dikilir?

Oyamızı tamamladık, peki yazma üzerine nasıl dikeceğiz. Bunun için oya üzerine zincir çekerek bir zemin oluşturun. Bu zemini oyanın tepe noktalarına zincir çekerek elde edebilirsiniz. Daha sonra da bu zeminden boncuklu oyanızı yazmanızın kenarına dikebilirsiniz.

Kolay boncuklu tığ oyaları sınıfındaki bu örneği bu anlatıma ve aşağıdaki yapılış videosuna bakarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı