Ana Sayfa Örgü Modelleri Yazlık Penye Şapka Örgü Yapımı

Yazlık Penye Şapka Örgü Yapımı

yazlık penye şapka örgü örneği
yazlık penye şapka örgü örneği

Selam bayanlar, yaz aylarının son aylarını yaşadığımız bu günlerde yinede dışarı çıkılacak çok sayıda günümüz var. Güneşin altında gezinmek için. Bu nedenle düşündüm ve yazlık penye şapka örgü modelinin yapımını anlatmak istedim. İnternet araştırmamda bu gözüme çarptı ve gayet hoşuma giden bir örnek olarak sizlere de bunu sunmak istedim. Son derece şık olan kullanışlı türdeki bu penye şapkayı sanırım yapınca sizde çok özel bulacak ve beğeneceksiniz.

Bu örneği penye iple ördüğümüzden kesinlikle terleme yapmayacağını belirtmek isterim. Yani gönül rahatlığıyla yazın o sıcak güzel havalarında süslü bir şapka olarak bu penye örgü şapkayı sizde takarak dolaşabilirsiniz. Örgü için örneğimizi sayı olarak da elbette vereceğim. Fakat siz örerken ölçerek yapmalısınız. Bu daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu son derece şık örgü penye şapkanın yapımına hemen geçelim derim. Ama önce malzemeleri de sıralamak gerekecek.

Malzemeler:

  • 4,5 numara tığ
  • Penye ip

Yapımı:

Başlangıç olarak hemen sihirli halkaları yapıyoruz. İçine 12 tane tek seferde çıkartarak doldurmalıyız. Sonrasında ise 1 zincir çekerek aynı yuvaya iki defa batarak doldurmaya devam ediniz. Üçüncü sırada ise her deliğe batıp normal artırma yapmaksızın sık iğneler yapmaya devam ediniz. Diğer sırada ise toplamda 34 tane olacak şekilde artırma yapmalısınız. Aynı yuvaya üç tane bir de aynı yere iki kez batarak ayarlamasını yapmalısınız. 5. Sırada ise 38 tane sık şekilde iğne olacak tarzda serpiştirme yapmak gereklidir.

yazlık penye şapka örgü modeli yapımı
yazlık penye şapka örgü modeli yapımı

Sıramıza devam ettiğimizde 46 tane daha sık iğnemizi yapmaya devam edelim. Yedinci sıramızda ise 46 olacaktır artma yapmadan örmeye devam ediyoruz. 8. Sıraya gelince 50 sık iğne yapınız. 11. Sırada ise 60 tane sık iğnemizi ayarlayarak örmeye devam ediniz. 15. Sıraya gelince 70 tane sık iğne yapmalısınız.

yazlık penye şapka örgü
yazlık penye şapka örgü

Sonrasında ise hiçbir artırma işlemi yapmadan başlangıçtan uca kadar olan kısım için 28 tane sıra olacak şekilde örmelisiniz. Kafanızı ölçerek sayıyı ayarlama yapabilirsiniz. Sonrasında ise 29 ve 30 sıra örerek her yuvaya iki defa batıp toplamda 140 kadar sık iğne olacak tarzda devam ediniz. Devamında üç kısmını yapmak için ise bir veya 2 numara olan şişle düşürerek örünce hoş bir görünüm elde etmiş olacaksınız. Evet sık iğnenin uç kısmını batarak işleme devam ediniz ve yine 140 tane kadar da sık şekilde aynı işlemi 9. Sıraya yapmalısınız. Uzunluğuna kendiniz karar verip ayarlayabilirsiniz. En son olarak bitiş kısmında ise tek sık iğne yaparak bitirebilirsiniz.

yazlık penye şapka örgü modeli
yazlık penye şapka örgü modeli
yazlık penye şapka örgü örneği
yazlık penye şapka örgü örneği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here