Yarım Kollu Yazlık Tığ İşi Hırka Modeli

Yarım Kollu Yazlık Tığ İşi Hırka Modeli
Yarım Kollu Yazlık Tığ İşi Hırka Modeli

Yazlık yeni hırka örgü modelleri yavaş yavaş gelmeye başladı. Bu kez de tığ işi, sıfır yaka, takma kol, simli, 36-38 bedene uygun fantezi hırka modelini inceleyeceğiz. Bu hırkayı hem gece kıyafetlerinizin üzerinde hem de günlük spor olarak da giyebilirsiniz. Zincirli olduğu için istediğiniz boy ve bedene ayarlayabilirsiniz.

Yarım kollu yazlık hırka modelinde lale motifleri gözümüze çarpmaktadır. Kenar kısımları haricinde hırkanın her yerinde aynı model her sırada yeri değiştirilerek kullanılmıştır.

Anlatımlı Yarım Kollu Yazlık Hırka Örgü Modeli
Anlatımlı Yarım Kollu Yazlık Hırka Örgü Modeli

Tığ İşi Yarım Kollu Yazlık Hırka Örgü Modeli Yapımı

İlk olarak hırkanın lale motiflerinin nasıl yapıldığına bir bakalım. Zincirle başlanmış ve bir üstüne ikili tırabzanlardan oluşan bir sıra örülmüştür. Diğer sıraya birkaç tane tırabzandan oluşan kenar genişliği ile başlanır. Ardından örnek koyma işlemine geçilir. 4 zincir çekilir ve 6. tırabzana batılır. Laleler 3 tırabzan halinde çekilir. Arada bir zincir çekilecek şekilde iki adet dörderli üçlü tırabzanlar yapılır. Bu ilk sıra bu şekilde tekrardan oluşur.

İkinci sırada kenar tırabzanları yapılır. Aralarda 3 zincir çekerek beş zincirli yuvalara 1 ve dörtlü tırabzanların aralarındaki zincire de 5 üçlü tırabzan yapılır.

Tığ İşi Yarım Kollu Yazlık Hırka Örgü Modeli Yapımı
Tığ İşi Yarım Kollu Yazlık Hırka Örgü Modeli Yapımı

Üçüncü sırası ise ilk sıranın tekrarı gibidir. Yalnız tırabzanlar bir alt sırada oluşan bacakların arasına yapılmaktadır.

Lale motifleri ön ve arka bir olacak şekilde hırkanın koltuk altlarına kadar örülür. Sonra ön uçların birbirinin üzerinde binmemesi için 6-6 bölünür. Kol kesimleri yapıldıktan sonra her iki yarım kol ayrı olarak örülüp bu kesimlere eklenir.

Boyun kısmının örülmesi de tamamlanır ve bu yazlık yarım kollu hırka giyilmek için artık hazırdır.

Anlatımlı Yarım Kollu Yazlık Hırka Örgü Modeli Videosu

Yazlık hırka örneğinin ayrıntılı yapılışına aşağıda paylaştığım anlatımlı videosundan ulaşabilirsiniz. İstediğiniz rengi kullanıp istediğiniz boyutta yarım kollu hırkanızı artık kendiniz oluşturabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/paSyx7vlp2s

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı