Yarım Balıkçının Kaburga Örgü Modeli

Yarım balıkçının kaburga örgü örneği
Yarım balıkçının kaburga örgü örneği

İnternette oldukça çeşitli örgü modelleri mevcut. Her girdiğimde yeni bir desenle karşılaşıyorum. Sizlere en farklısını ve daha önce hiç rastlamadığınız örnekleri yapılışları ile birlikte paylaşıyorum. Bu modelimiz de yine farklı diye düşünebileceğimiz güzel bir model olacak. Yarım balıkçının kaburga örgü modeli diye adlandırılan bu paylaşımım da yine videolu ve yazılı anlatım olarak gerçekleşecek.

Daha öncede kaburga örgü modeli paylaşmıştım. Dilerseniz bunu da inceleyip örgü projelerinizde değerlendirebilirsiniz.

Yarım balıkçının kaburga deseni, kalın ve sivri kemik dokusu ile normal balıkçının kaburgasına benzer. Aradaki fark ise daha az dikey esnemenin ve kaburgaların birbirine biraz daha yakın olmasıdır.

Malzemeler:

Kaburga örgü örneği yapımında Vanna’s Choice marka yumak ile Addi Natura marka bambu şişler kullanılmıştır. Kullanılan yün, hem tığ işine hem de şiş ile örgü için kullanılan bir modele aittir.

Yapılışı:

Yapımında düz örgü, ters örgü, ilmek kaydırma ve altında 1 düz örme gibi teknikler kullanılmış. Zorluk derecemiz kolaydır. Örnek 2 sıradan oluşmaktadır.

Balıkçı kaburga örneğine 2 ve katları +1 ilmek olacak şekilde haroşa örülerek başlanır.

1. Sıra (Ön Yüz): 1 ilmek kaydırılır ve sonraki ilmekler sıra sonuna kadar düz örülür.

2. Sıra: İlk ilmek kaydırılır ve ardından şu işlemler ikinci sıranın sonuna kadar tekrarlanır: İkinci ilmeğin altındaki ilmeğe girip şişe ip sarılır ve düz örülür. Ardından ikinci ilmek boşa çıkarılır. Üçüncü ilmek ters örülür. Sonra sıra sonuna kadar ikinci ve üçüncü ilmeğe uygulanan işlemler tekrarlanır.

İstenilen örgü uzunluğuna gelene kadar 1 ve 2 arasındaki sıraları tekrarlayarak yarım balıkçı kaburga örneği tamamlanmış olur.

VİDEO:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı