Oya Dantel Videoları

Yarım Ay Tığ Oyası Yapımı

Yarım Ay Tığ Oyası Modeli
Yarım Ay Tığ Oyası Modeli

Yan yana sıralanmış tırabzanlarla ara verilerek yapılan çok güzel bir yarım ay tığ oyası örneğinin yapılışını inceleyeceğiz. Resimde görüldüğü gibi yine renkli bir oya modeli sizleri bekliyor olacak. Yapılışı kolay ve yazma ile tülbent kenarlarınıza işleyebileceğiniz zengin bir oya modeli öğreneceksiniz. Ayrıca mutfak ya da havlu kenar oya örneği olarak da değerlendirebilirsiniz.

Yarım ay tıp oyası 2 sıradan meydana gelmiştir. İlk sıra sıralı bir şekilde ilerlerken ikinci sırada ise ilk sırada yapılan yarım aylar üzerine pimpirikler geçilmiştir. İkinci sırada iki renk kullanılmış ve bu renklerle sıra ile ip kopartılarak çalışılmıştır.

Tığ İşi Yarım Ay Oya Modeli Nasıl İşlenir?

Yazmanın tığ batısı işlendikten sonra yeşil oya ipi ile ilk sıranın yapımına geçilir. Verilecek arayı belirlemek için tığ batısının iki kutucuğuna toplamda 6 adet üçlü tırabzan yapılmıştır.

Yarım Ay Tığ Oyası Örneği
Yarım Ay Tığ Oyası Örneği

Sonrasında 1 örümcek çekilmiş ve üzerine 5 adet zincir çekilmiştir. Tığın başına 3 kez alınarak örümceğin tepesine batılmış ve beşli tırabzan yapılarak bir yuva elde edilmiştir. Ardından 3 zincir çekilerek yuva içerisine kapatılmış ve yine sonda 3 zincir olacak şekilde 10 adet ikili tırabzan yapılmıştır. Başta çekilen örümceğin aynısı yapılarak 4 tığ batısı atlanıp beşinciye kapatılmıştır.

İlk sıra bu şekilde yapıldıktan sonra ikinci sırda diğer renk ipe geçilmiştir. İlk sırada yapılan yuva içerisine ip sabitlenerek bu yuva çevresine üç tırabzan tepesine 4 zincir kapatarak pimpirikler yapılmıştır. Pimpirik yapımına ilk olarak yuvanın tırabzansız tarafından başlanmış sonrasında tırabzanlı tarafı ile devam edilmiştir.

Yarım Ay Tığ Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/PUNJI4SfyfQ (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı