Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Yarım Ay Tığ Oyası Yapımı

Yarım Ay Tığ Oyası Yapımı

Yarım Ay Tığ Oyası Modeli
Yarım Ay Tığ Oyası Modeli

Yan yana sıralanmış tırabzanlarla ara verilerek yapılan çok güzel bir yarım ay tığ oyası örneğinin yapılışını inceleyeceğiz. Resimde görüldüğü gibi yine renkli bir oya modeli sizleri bekliyor olacak. Yapılışı kolay ve yazma ile tülbent kenarlarınıza işleyebileceğiniz zengin bir oya modeli öğreneceksiniz. Ayrıca mutfak ya da havlu kenar oya örneği olarak da değerlendirebilirsiniz.

Yarım ay tıp oyası 2 sıradan meydana gelmiştir. İlk sıra sıralı bir şekilde ilerlerken ikinci sırada ise ilk sırada yapılan yarım aylar üzerine pimpirikler geçilmiştir. İkinci sırada iki renk kullanılmış ve bu renklerle sıra ile ip kopartılarak çalışılmıştır.

Tığ İşi Yarım Ay Oya Modeli Nasıl İşlenir?

Yazmanın tığ batısı işlendikten sonra yeşil oya ipi ile ilk sıranın yapımına geçilir. Verilecek arayı belirlemek için tığ batısının iki kutucuğuna toplamda 6 adet üçlü tırabzan yapılmıştır.

Yarım Ay Tığ Oyası Örneği
Yarım Ay Tığ Oyası Örneği

Sonrasında 1 örümcek çekilmiş ve üzerine 5 adet zincir çekilmiştir. Tığın başına 3 kez alınarak örümceğin tepesine batılmış ve beşli tırabzan yapılarak bir yuva elde edilmiştir. Ardından 3 zincir çekilerek yuva içerisine kapatılmış ve yine sonda 3 zincir olacak şekilde 10 adet ikili tırabzan yapılmıştır. Başta çekilen örümceğin aynısı yapılarak 4 tığ batısı atlanıp beşinciye kapatılmıştır.

İlk sıra bu şekilde yapıldıktan sonra ikinci sırda diğer renk ipe geçilmiştir. İlk sırada yapılan yuva içerisine ip sabitlenerek bu yuva çevresine üç tırabzan tepesine 4 zincir kapatarak pimpirikler yapılmıştır. Pimpirik yapımına ilk olarak yuvanın tırabzansız tarafından başlanmış sonrasında tırabzanlı tarafı ile devam edilmiştir.

Yarım Ay Tığ Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/PUNJI4SfyfQ (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here