Yapraklı Salkım Çiçek Tığ Oyası

Yapraklı Salkım Çiçek Tığ Oyası
Yapraklı Salkım Çiçek Tığ Oyası

Oldukça şık yaprakları bulunan salkım çiçekli tığ oyası modelinin videolu anlatımını sizlere paylaşıyorum. Tığ oyası örneği yeni bir örnektir. İki motif arası olan bir yapım şekli vardır. Verilen ara belirlendikten sonra örümceklerle ana motifin zemin işlenmesine geçilmiştir. Görüntü itibari ile yapımı zor gibi gözükse de o kadar da zor bir oya örneği değildir.

Salkım çiçekli tığ oyası toplamda 3 sıradan oluşmaktadır. İlk sıra iki motif arasını belirlemek için kullanılmaktadır. İkinci sırada tırabzan, zincir ve pimpirik kullanılarak yan yana iki çiçek motifi yapılmıştır. Üçüncü ve son sırada da aynı çiçek motifinden bir tane daha işlenmiştir. Bir alt sıradaki iki çiçek oyası arasına bir çiçek motifi daha işlenmiştir. Bu son çiçeği isterseniz bir alt sırada da diğer çiçeklerin devamında yaparak da tığ oyasının sıra sayısını azaltabilirsiniz.

Salkım Çiçek Tığ Oyası Yapımı
Salkım Çiçek Tığ Oyası Yapımı

İlk olarak tığ batısı üzerine salkım çiçekli tığ oyası modelinin iki motif arası ve yaprakları yapılmıştır. İki motif arası için 6 pimpirik yapıldığını görüyoruz. Bu pimpiriklerden sonra örümcek çekerek daha önce başka bir salkım çiçek motifli tığ oyası modelindeki aynı yapraklardan yapılmıştır. Yine aynı yaprakları tığ işi papatya oyası ve yapraklı yelpaze tığ oyası yapımında da görmüştük. Yapraklar ikisi de bittikten sonra bir örümcek daha çekilerek pimpirikli iki motif arasının işlemine devam edilmiştir.

Geldik salkım çiçek motiflerinin yapımına. Burada da iki yaprağın ortasından giriş yapılarak ilk olarak iki salkım çiçeğin yapımına geçilmiştir. Salkım çiçeğinin yapımına 5 tırabzan yapılarak başlanmıştır. Bu tırabzanların üzerine 6 zincirli bir yuva yapılmıştır. Yuva içerisine başı ve sonu zincir olmak kaydıyla dört tırabzanlı 3 yaprak yapılarak salkım çiçeği oluşturulmuştur.

Yapraklı Salkım Çiçekli Tığ Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı