Yapraklı Fıstıklı Fiyonklu Tığ Oyası Modeli

Yapraklı Fıstıklı ve Fiyonklu Tığ Oyası Yapımı
Yapraklı Fıstıklı ve Fiyonklu Tığ Oyası Yapımı

Üç ayrı motifin bir arada kullanıldığı harika bir tığ oya modeli ile birlikteyiz. Bu yazma kenarı oya modelinde yaprak, fıstık ve fiyonk birlikte kullanılmış ve ortaya güzel bir çalışma çıkarılmıştır. Sadece yazma kenarı oyası olarak düşünmeyin, mutfak havlusu kenarı olarak da kullanabilirsiniz.

Dört aşamada yapılan motiflerden oluşan bu en yeni oya modelini çok beğeneceksiniz. Ayrıca içlerinizden çeyizlik kenar oyası örmek isteyenler de bu modeli değerlendirmek isteyeceklerdir. Yeşil, pembe ve krem renkte oya ipleri ile güzel bir sonuç elde edilmiştir.

Yapraklı Fıstıklı ve Fiyonklu Tığ Oyası Yapımı

Kenar oyasının 4 sıradan meydana geldiğini daha önceden belirtmiştim. İlk sıra verilecek arayı belirlemek ve yaprak kısımlarını oluşturmak için yapılmıştır. Verilecek ara pimpirikler işlenerek belirlenmiştir. Yaprak ise sık iğne ile eksiltme ve artırma yapılarak çalışılmıştır.

Anlatımlı Yapraklı Fıstıklı Fiyonklu Tığ Oyası
Anlatımlı Yapraklı Fıstıklı Fiyonklu Tığ Oyası

İkinci sırada krem renkli iple bu zengin yazma kenarı oyasının fıstıklarının temeli atılmıştır. İki tırabzan arası girilip tepeye pimpirikler yapılarak fıstık oyaları için zemin oluşturulmuştur.

Üçüncü sırada ise pembe iple bu zemin üzerine 5 adet fıstık oyası çalışılmıştır. Son olarak fiyonk da kenar oyası harici yapılıp oyaya eklenerek motif tamamlanmıştır.

Anlatımlı Yapraklı Fıstıklı Fiyonklu Tığ Oyası Videosu

Bu yeni oya örneğinin de anlatımlı yapım videosu mevcuttur ve aşağıda paylaşılmıştır. Videoyu izlemek sureti ile kolaylıkla bu örneği kendi yazma ya da havlu kenar oyası olarak işleyebilirsiniz. Bu tip zengin yazma kenarı oya modelleri paylaşımlarını sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Kaynak: https://youtu.be/AccMghZrQZQ (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı