Yaprak Temalı Dekoratif Tabak Yapımı

beyaz dekoratif tabak
dekoratif tabak yapımı

Farklı dekorasyon ürünlerini kendiniz yapabilir, evlerinizde inanılmaz objeler ve fonksiyonel ürünler yaratabilirsiniz. Özellikle bu yazımızda sizlere çok farklı ve hoş ve sofistike bir tabak yapımından bahsetmek istiyoruz.

Bu çok özel dekorasyon ürününü yapabilmeniz için gerekli olan malzemeler;

Güzel dokulara sahip birkaç geniş yüzeye ve iri damarlara sahip yaprak. Çınar, kestane ağacı ve diğer bu tarz yapraklar olabilir.

Toz yada kalıp alçı, akrilik boya ya da vernik, bistüri  ya da maket bıçağı, kalıp olarak kullanmak için bir tabak ya da kase işinizi görecektir. Bu basit ürünler ile yaratacağınız harika ürüne sizlerde bayılacaksınız.

Yaprak Temali Dekoratif Tabak Yapimi 1

Alçınızı uygun kıvama getirdikten sonra yaklaşık 2-3 mm kadar inceltin. Burada dikkat edilmesi gereken konu her alanın aynı incelikte yapılmasıdır. Bu özel dekoratif tabak sizlerin farklı ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek, yeni ve yaratıcı diğer fikirlerinize de öncülük edecektir.

Yaprak Temali Dekoratif Tabak Yapimi 2

Alçıdan elde ettiğiniz hamuru yaprakların genişliğine uygun olarak açıp incelttikten sonra, yaprağınızı kalıbın üzerine yerleştirin. En iyi dokuyu yaprağın tersi yanı mat olan kısmı alçı ile temas edecek şekilde koyduğunuzda elde edersiniz. Bu şekilde yaprağınızı iyice dokular çıkacak şekilde bastırmanız gerekiyor.

Yukarıda gördüğünüz gibi dekoratif tabak artık şekil ve desen almaya başladı. Bu şekilde yaprağınızı üzerinden yavaşça dokuları bozmayacak şekilde kaldırın.

Yaprak Temali Dekoratif Tabak Yapimi 6

Tüm bu işlemlerin ardından yaprağınızın hatlarını belirlemek amacı ile bistüri ya da bir maket bıçağı yardımı ile ince bir işçilik yaparak kenar hatlarını kalıpran artık ayırabilirsiniz.

Sonrasında biraz şekil alması ve düzlüğünü kaybetmesi için bir kase ya da yemek tabağının içine uygun yumuşaklıkta davranarak serin. Bu şekilde hafif bir ovalimsilik alacak olan tabağınızı artık kuruması için kendi haline bırakın.

Yaprak Temali Dekoratif Tabak Yapimi 7
Yaprak Temali Dekoratif Tabak Yapimi 8

Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi harika ve dekoratif tabak görünümünü elde ettiniz. Şimdi daha çekici ve parlak olması için vernik ya da akrilik bir boya ile alçı tabağınıza yeniden can vermeye başlayın.

Yaprak Temali Dekoratif Tabak Yapimi 9

Ve işte inanılmaz ve çok özel bir dokuya sahip olan, dekoratif tabak imalatınızı sonlandırdınız. Bu hoş tasarım farklı ihtiyaçların giderilmesi için oldukça başarılı bir çalışma olacaktır.

Yaprak Temali Dekoratif Tabak Yapimi 10
Yaprak Temali Dekoratif Tabak Yapimi 11

Dilerseniz mumluk, dilerseniz anahtarlık ya da takılarınız için harika doğal bir tabak yaratabilirsiniz. Bu objeleri açık yeşil tonlarda hazırlayabilir ve daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yaprak Temali Dekoratif Tabak Yapimi 12
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı