Ana sayfa Örgü Örgü Modelleri Yaprak Örgü Modelinin Yapılışı

Yaprak Örgü Modelinin Yapılışı

5
0
PAYLAŞ
yaprak örgü türü
yaprak örgü türü

Merhaba bayanlar, örgü örneklerinde sizlere yepyeni bir model olan yaprak örgü modelinin yapımı hakkında bilgiler vereceğim. Gayet basit olan bu şık örgü örneğinin nasıl kolay şekilde yapılacağını, işlem adımlarını takip ederek siz de basit şekilde öğrenebilirsiniz. Çoğu yerde kullanabileceğiniz yaprak örgüsünü yelek uçlarında, etek uçlarında ve özellikle hırkaların ön yüzlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gösterişli ve oldukça şık ciciler yapmak konusunda da istediğiniz zaman bu modelin yapımına başvurabilirsiniz. Cici güzel çalışmalar yaparken eminim bu harika görünüm sağlayacak yaprak örgüsü, işinizi oldukça çok kolaylaştıracaktır. Malzemelere hemen değinmek istiyorum. Malzemeler arasında şiş olarak 2,5 numara bir şiş, ip olarak ise ince türde yün ip kullanılacaktır.

Hemen yapılışına geçiyorum. Öncelikle başlangıçta 9 tane ilmek yaparak başlangıcı oluşturmamız gerekecektir. 9 ilmekten ziyade hemen şunu da eklemek isterim. Hırka önlerini yapmak isterseniz kesinlikle üç ilmek daha örmek yeterli olacaktır. Yaprak örgü normal örmeye devam ettiğimizde, örgüde isterseniz elinizin şıklığına göre şiş numaranızı değişebilirsiniz. Örgü örneğimizde yaprağı yapmak için ilk önce kenar ilmekten başlamalısınız. Örgü olarak bir düz, bir dolama yine bir düz, bir dola ve bir düz olarak devam edilmelidir. Devamında ise iki tane ters ile 2 tane kenar ilmek atarak kapatmalıyız. Sonrasında ise gelecek olan sırada ilmek örmeden atlama yapmalıyız. Devamında bir düz gidip, bir dolama yaparak yine iki düz yapmaya devam etmeliyiz. Düz yanında ipi sol şişe takmalıyız. Bu işleme gizli arttırma işlemi demekteyiz. Devamında yine bir tane ters örmeliyiz. İki tersi gizli arttırma yaparak üç ters elde etmeliyiz. Sonraki adımda ilmeği atmalıyız. Ters olanları yine ters şekilde yapıp son iki kalan haraşo örgüyü de örüp tamamlamalıyız.

Yaprak örgü türünde dört ajurdan sonra kesme işlemini başlatmalıyız. Beş tane düz olarak devam edip bir tane sola yatacak tarzda şekli keserek düzleri örmeyi sürdürüyoruz. Son iki tane düzü sol şişe geçirmeliyiz, sonrasında sağa yatacak şekilde kesmeliyiz. Bir sonrakinde ise bir ilmek çıkartarak, ipi arkaya doğru alıp bir ters daha almalıyız. Ters örmeyi sürdürüp ilerlemeliyiz. Diğer ilmek sırasında ise tersleri ters olarak örmeyi sürdürerek, düzleri düz örmeliyiz. Yaprak sapını başlatmak için de sağ şişte artırmayı da beraber toplam dört tane ilmek, sol şişte son iki kenar ilmeği üç ilmek olarak ters şekilde örmeliyiz. En son olarak kesme işlemlerinde bir ilmek boş alarak, iki ilmek kesip boşa alınan iki ilmeğin üzerini geçirip yaprak modelini tamamlayabilirsiniz.

Karaköy Güllüoğlu INT
PAYLAŞ
Önceki makaleKolay Tığ İşi Model Yapımı
Sonraki makaleYüksek Tansiyon Nedenleri
25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here