Yaprak Motifi Örgü Modeli Nasıl Örülür

yaprak motifi
yaprak motifi

Klasik ve Şık

Örgü modellerinin en güzel yanlarından biri de modasının hiçbir zaman geçmemesidir. Hem ören, hem de giyen kişiye mutluluk vermektedir. Klasik bazı modeller vardır ki her zaman kullanılır. Bu modellerden biri de yaprak motifi örgü modeli olmaktadır. Yapılışı orta kolaylıkta olan yaprak motifinde doğanın pastel renklerini kullandığınızda ortaya çok daha güzel bir sonuç çıkacağına emin olabilirsiniz. Özellikle kazaklarda çok güzel duran bir model olan yaprak motifi klasik örgü modelleri arasındaki yerini yıllardır üst sıralarda korumaktadır.

Yeşil ve toprak tonlarında seçeceğiniz bir iplikle yaprak motifi örgü modeli için yapılışa başlayabilirsiniz. Elbette sizin arzunuza göre istediğiniz rengi seçmekte sonuna kadar serbestsiniz. Örgü örmenin en güzel yanlarından biri de kendinizi özgür ve yaratıcı hissetmenizdir. Modele 3 ilmekle başlıyorsunuz. 1 haroşa 1 arttırıyorsunuz. İpliği şişe dolayarak 1 düz 1 arttırıyor 1 haroşa yapıyorsunuz. 2. Adımda arka yüzdeki tüm ilmekleri ters örüyorsunuz. 3. Adımda yanları haroşa yapıyorsunuz. 1 örüp 1 arttırırken, ortada bulunan tek düz ilmek de yaprağınızın orta eksenini oluşturmaktadır.

Yapılışı rahat bir model olan yaprak motifi örgü modeli için daha sonra ortadaki ilmeğin her iki yanından ilmek artışı yapıyorsunuz. Örmüş olduğunuz haroşa ile yaprağınızın düz kısımlarının ilmek sayıları aynı olmalıdır. 4-7 ajur olduktan sonra haroşa kısmı yanlardan arttırıyorsunuz ve örerken yaprağınızın her 2 tarafından 1’er ilmek eksiltiyorsunuz. Tepede 3 ilmek kaldığında hepsini birden kesiyorsunuz. Daha sonra 2 sıra düz, 2 sıra da haroşa yanlardan 1’er ilmek eksiltmek suretiyle örerek tepede 3 ilmek kaldığında bir defada kapatıyorsunuz. Yaprak motifi örgü modeli örülürken, bilinmesi ve uygulanması için gereken en önemli nokta dört yaprağın 1 motifi oluşturmasıdır.

yaprak motifi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı