Yapımı Cesaret İsteyen Havlu Kenarı Modeli

Yapımı Cesaret İsteyen Havlu Kenarı Modeli
Yapımı Cesaret İsteyen Havlu Kenarı Modeli

Bazı oyalar vardır ki çok güzellerdir. Çok zengin duruşları vardır. Ama güzel oldukları kadar da yapılışları bir o kadar zordur. Fazla emek isterler. Bizler de böyle bir havlu kenarı oya modeli bulmuşken paylaşalım istedik.

Yapımı uzun süren bir modeldir. Çünkü oldukça teferruatlı bir oyadır. Havlu bandı, üzerine dağlar ve dağ aralarına da çok gösterişli yapraklı çiçek motifleri çalışılmıştır. Örnek anlatımı videosunda 3 dağ ve iki çiçek motifi üzerinden yapılmıştır. Havlunun bir kenarı için 5 dağ yeterli olacaktır.

Tığ İşi Yapımı Zor Gösterişli Çeyizlik Havlu Kenarı Yapımı

Bu havlu kenarı oya örneği birçok tığ işi oya tekniğini içinde barındırmaktadır. Sık iğne çalışmaları, ilmek uzatma gibi.

Yapımı Cesaret İsteyen Havlu Kenarı Örneği
Yapımı Cesaret İsteyen Havlu Kenarı Örneği

Yapımında 5 farklı renkte oya ipi, tığ ve ilmek uzatmak için de dondurma çubuğu kullanılmıştır.

Havlu bandı ve dağların yapımı fazla zor değildir. Ancak dağlar arasında kalan yaprak ve çiçeklerin yapımı baya uğraştırıcıdır. Çiçeklerin alt yaprakları ile üstteki taç yaprakları sık iğne tekniği ile yapılmıştır.

Zengin Görünümlü Yeni Havlu Kenarı Örneği
Zengin Görünümlü Yeni Havlu Kenarı Örneği

Farklı çeyizlik tığ işi havlu kenarı oyası beyaz renkle havlu bandı yapımı ile başlamıştır. Sonrasında dağların yapımı ile devam edilmiş ve sonunda farklı bir renkle dağlara kontur geçilmiştir.

Sonra iki dağ arasında yer alacak olan çiçek motiflerinin yapımına geçilmiştir. İlk önce yeşil alt yapraklarının yapımı gerçekleşmiş ve sonrasında diğer renklerle devam edilerek taç yaprakları çalışılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/abdBmHpqW0M (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı